Logo
چاپ کردن این صفحه

کربن ایران پیشتاز در صنعت

و چگونه کربن را شناختم ؛ دهها سال پیش برای یک مصاحبه به ساختمان ابتدای گاندی در تهران رفته بودم آنروزها سفرای اروپا در کاخ سعدآباد تهران در گفت و گو با دولت ایران بودند و همین جناب دکتر روحانی، رئیس جمهور امروز نماینده دولت برای گفتمان بود. بعدازظهرش مراسم صادر کننده نمونه بود که این باب آشنایی را برای خبرنگاری چون کاتب این سطور رقم زد. از ساختمان اول گاندی نزدیک به چهار راه جهان کودک و مدیرعامل کربن که می گفت دو درصد بازار جهانی را در دوده می داریم و امروز لوح تقدیر صادرکننده نمونه را خواهیم گرفت و منی که برای رسیدن به مصاحبه دقیقا چهار جا پنچر کرده بودم و اگر نبود یک پیک موتوری دیگر زان گفت و شنود امروز خبری نبود، بماند که چگونه رسیدیم به حضور دبیر شورای امنیت ملی قدیمی و رئیس جمهور امروزی و نقل قولی که از مدیر شد و ... بگذریم. کربن می تواند سهم بیشتری از بازار جهان را کسب کند و با این مدیریت به باورم نشست که می تواند.
دولتمردان اگر به جای این واردات بی رویه حمایت را چاشنی مدیریت خود بکنند امثال مهندس شکور شمس خوب راهکارهایی برای افزایش صادرات، افزایش راندمان ، اوردن تکنولوژی روز، کاهش قیمت تمام شده و ... دارند اگر بگذارند.

مهندس شمس از جمله مدیران صف است که هر ساله به مناسبت ها و در جشن ها از قهرمان صنعت گرفته تا مدیر بهره ور و جهادی بر سکوی افتخار می نشیند. اجازه میخواهیم از لطف جنابان رمضان زاده ، مهندس شکور شمس و مرد شماره یک مالی شرکت جناب عدلی که حساب های پاک و شفافش در بند چهار حسابرس مورد تایید قرار گرفت کمال قدردانی را به حرمت عزت نهادن به قلم ، به خبرنگار ارج نهیم. جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت کربن ایران (سهامی عام) مورخ 29/3/1395 در محل سالن تلاش – مجموعه فرهنگی وزارت کار و امور اجتماعی تشکیل شد.
در این مجمع که با حضور 8/54 درصدی سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای مجید رمضان زاده بود، که جنابان داود حمزهء و مهدی محمودیان در مقام نظار اول و دوم و آقای شکور شمس به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.
درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به 29/12/1394 و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده 129 با تقسیم سود 100 ریالی به ازای هر سهم به کار خود پایان دادند.
پيام هيات مديره :
مرورکلی بر وضعیت وتحولات صنعت:
صنعت کربن بلاک در ایران متاثر از عملکرد چهار شرکت تولید کننده دوده صنعتی یعنی شرکت کربن، شرکت دوده صنعتی پارس و شرکت سیمرغ که عمده سهامداران آن تایرسازان داخلی می باشند و شرکت صنعتی دوده فام است. در سالهای گذشته شرکت کربن ایران تنها تولید کننده داخلی در این صنعت بود که تمامی سهم بازار داخلی را در اختیار داشت. به واسطه ورود شرکت دوده صنعتی پارس در سال 1374 با 15000 تن ظرفیت تولید و افزایش ظرفیت به 30000 تن در سال 1385 و ورود شرکت سیمرغ و شرکت صنعتی دوده فام به عرصه تولید و عدم توانایی برای حضور در بازارهای صادراتی به واسطه تحریم های بین المللی ، سهم بازار این شرکت و بالطبع سهم تولید دچار کاهش شده است. کاهش در میزان تولید و در نهایت کاهش در میزان فروش باعث کاهش شدید سود عملیاتی و در نهایت سود خالص شرکت گردیده است. تغییر در تکنولوژی با جابجایی کارخانه فعلی که باعث افزایش راندمان تولید و کاهش قیمت تمام شده میشود از جمله راههایی است که باعث افزایش سودآوری در این صنعت می گردد.
مرور کلی برجایگاه شرکت در صنعت و وضعیت رقابتی آن:
شرکت کربن ایران به عنوان قدیمی ترین شرکت تولید کننده دوده صنعتی، با وجود برخی مشکلات در این صنعت همچون تعرفه پایین واردات دوده و واردات بی رویه تایر به کشور، همه ساله با داشتن بیشترین سهم از تولید و فروش در بازار داخلی با اهمیت ترین شرکت تولیدکننده میباشد. لکن درسالهاي 86 الی 88 با افتتاح کارخانه تولید دوده صنعتی سیمرغ و بهره برداري از فاز دوم شرکت دوده صنعتی پارس از طرفی وکاهش ظرفیت تولید کارخانه هاي تایرسازي از سوي دیگر، میزان تولید و فروش شرکت کربن ایران به نسبت سالهاي گذشته کاهش چشمگیري داشته است. علیرغم این وضعیت درسال 1394 نیز شرکت کربن ایران داراي بیشترین سهم از تولید و فروش داخلی میباشد. بنابر این، شرکت کربن ایران در این صنعت، در داخل کشور رتبه یک را از لحاظ تولید و فروش در اختیار دارد. در بازارهاي جهانی نیز به واسطه صادرات به بیش از 15 کشور در سه قاره دنیا، شرکت کربن ایران برند کاملا شناخته شده اي است و توان بالقوه اي براي حضور در بازارهاي جهانی دارد.
- بیان استراتژی شرکت:
حفظ سهم بازار داخلی و نفوذ در بازارهای جهانی با تحقق شعار کربن ایران، پیشرو در منطقه، نقش آفرین در جهان.
مرورکلی برعملکرد شرکت، میزان دستیابی به اهداف تعیین شده و دستاوردهاي مهم:
1- اجراي برنامه طرح ریزي پروژه جابجایی کارخانه
2- تلاش در جهت پایین نگه داشتن ضریب مصرف روغن
3- دریافت تقدیرنامه سه ستاره جایزه تعالی صنعت پتروشیمی بر مبناي مدل EFQM2013
4- تمدید استاندارد ISO 9001/2008
5- تمدید استانداردISO 9001/2008
6- تمدید گواهینامه نظام مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO 18001/2007
7- تمدید گواهینامه نظام تأیید صلاحیت آزمایشگاه ISO 17025/2005
8- استقرار سیستم مدیریت انرژي ISO 50001 جهت مصرف بهینه انرژي
9- دریافت استانداردهاي اجباري براي محصولات شرکت از موسسه استاندارد
برنامه های آینده شرکت
1- اجرای پروژه جابجایی کارخانه
2- توسعه بازارهاي صادراتی
3- تولید به میزان 30000 تن محصول مطابق استاندارد ASTM
4- به روزآوري استراتژي شرکت برمبناي مدل BSM در راستای استراتژی سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی و تاپیکو
5- تمدید گواهینامه هاي ISO 17025 و OHSAS 18001
6- تمدید گواهینامه هاي 14001/ ISO 9001
7- تمرکز بر توسعه منابع انسانی شایسته به عنوان ابزار اصلی پیشبرد شرکت
8- دریافت تقدیرنامه چهارستاره جایزه تعالی صنعت پتروشیمی بر مبنای مدل EFQM2013
9- اخذ گواهینامه ISO 50001
آرمان: شرکت کربن ایران، پیشرو در منطقه، نقش آفرین در جهان.
مأموریت: ما اولین و با سابقه ترین تولیدکننده کربن بلاك در خاورمیانه هستیم که مشتقات نفتی را به مواد اولیه با کیفیت براي صنایع لاستیکی داخلی و خارجی تبدیل مینماییم. رضایت مشتري، بهبود مستمر، حفظ محیط زیست، توسعه منابع انسانی و حداکثر نمودن ثروت صاحبان سهام از طریق اداره و توسعه کسب وکارهاي مرتبط درکانون توجهات ما قرار دارد.
ارزشهاي سازمانی : اخلاق محوري، مشتري محوري، دانایی محوري، مسئولیت پذیري اجتماعی