Logo
چاپ کردن این صفحه

سرمایه گذاری سایپا نگین افتخار صنعت خودرو

آدرس محل برگزاری مجمع سرمایه گذاری سایپا را در سالن پردیس در اتوبان سعیدی به من اعلام کرده بودند، از تحریریه نشریه ره بدان سو کشیدم و بیاد آوردم که این محل در گذشته پاسگاه نعمت آباد معروف بود و پرشمار تعمیر کوره آجرپزخانه ها هر رهگذر عابر از یک جاده آسفالت 6 متری که مسافر اصفهان ، شیراز و یزد و بود چشمها را به سوی خود می کشید. هنوزکه این روزها اگر جوانان ما فیلم روسری آبی را ببینند می توانند آن روزها را خوب برای خودشان تداعی کنند. امروزه اتوبانهای 8 بانده چراغی، سعیدی، آزادگان، نواب و ... هر یک نخی تازه با مخاطب دارند. آسانسور مرا به طبقه 6 سالن پردیس می برد و آنجا کسی که در روزهای آغازین انتشار روزنامه دنیای اقتصاد دست در دست هم داده این مطبوع را به نیکی کاشتیم به گرمی پذیرای ما شد. بلکه مهندس آستانی و چهره نام آشنایی دیگر جناب آخوندی و دیگر دوستان عزیز مالی هلدینگ سایپا به شایستگی و بایستگی به یاری سرمایه گذاری سایپا آمده بودند. از نعمت آباد تا اتوبان سعیدی و از ژیان تا سایپا امروز به مدد مدیران لایق و کاردان ره به سوی کمال برده است.

مهندس آستانی مدیرعامل توانمند و خوش فکر شرکت در ابتدای گزارش خود با تشریح فضای حاکم بر اقتصاد جهان، ایران و بازار سرمایه در سال گذشته و برشمردن فرصت ها و چالش های موجود در فضای کسب و کار بر این نکته تاکید داشت که مدیریت شرکت علاوه بر اهتمام جدی به امر هم افزایی عملکرد گروه برای تحقق اهداف مجموعه سایپا لحظه ای از صیانت از دارائی های سهامداران و شرکت غافل نشده است. مدیرعامل شرکت با اشاره به دریافت قسمت عمده ای از مطالبات و تسویه حساب با شرکتهای گروه از جمله سایپا ، گروه صنعتی رنا و ... بر این نکته اذعان داشت که اگر چه فضای اقتصادی و عرضه فعالیت در سال گذشته مالی بسیار سخت و نفس گیر و ریسک پذیر بوده اما مدیران ارشد شرکت به شایستگی تنها منتظر مساعد شدن فضای اقتصادی نبودو با اخذ تصمیمات مدبرانه و اقدامات نوآورانه تلاش کرده تا در جهت بهبود فضای کسب و کار فضای اقتصادی کشور تاثیر گذار باشد و شاهد ادعای خود را پشت سرگذاشتن سال عملیاتی خوب برشمرد.
مدیر مدبر شرکت سود حاصل از سرمایه گذاری در سهام شرکت در طول سال مالی مورد گزارش را 113 درصد اعلام کرد که با توجه به بازدهی 28 درصدی پرتفوی بازار، این عملکرد نشان می دهد در کنار پتانسیل بالای سهام شرکت و میزان بازار سپندی آن عملکرد مدیران صف چه تحسین برانگیز در سالی که از سنگ ناله خیزد ارمغان و سود برای سهامدارانشان و حرکت در راستای حصول افتخار ملی را برای هموطنان رقم زده اند.
مدیران خدوم بسان مهندس آستانی که در حرمت به اهل قلم مطبوع نیز زبانزدند از این جمله مدیران صف کشورند که باید هنر و درایت و تدبیر آنان را برای حصول اقتصاد مقاومتی به دیگر مدیران نشان داد.
مهندس آستانی در حاشیه این مجمع نیز پیرامون افزایش سرمایه شرکت در سال 94 گفت: که این افزایش سرمایه از محل سود انباشته با هدف اصلاح ساختار مالی و کاهش مشکلات شرکت مرتبط با کمبود نقدینگی انجام پذیرفت که این مهم نتیجه بسیار خوبی در عملکرد مالی شرکت داشته است.
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا (سهامی‌عام) مورخ 10 تیرماه 1395 در محل تالار پذیرایی پردیس کیان برگزار گردید.
در این مجمع که با حضور بیش از 77 درصدی سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای ناصر آخوندی بود، که جنابان علیرضا بادکوبه و سعید جمالی در مقام نظار اول و دوم و آقای کامران کریمی به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.
درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به 29/12/1394 و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده 129 با تقسیم سود 140 ریالی به ازای هر سهم به کار خود پایان دادند.
مؤسسه حسابرسی و خدمات مدیریت آزموده کاران(حسابداران رسمی) به‌عنوان بازرس قانونی و حسابرس اصلی شرکت و موسسه حسابرسی هشیار بهمند (حسابداران رسمی) به عنوان حسابرس و بازرس قانونی علی‌البدل شرکت برای سال مالی 1395 انتخاب گردیدند.
پیام هیات مدیره
یکی از اساسی ترین وظایف مدیران شرکت محافظت و افزایش ثروت سهامداران است که این مهم در کل به دو شکل افزایش سود نقدی تقسیم میان سهامداران و افزایش مستمر قیمت سهام میسر می گردد. هیات مدیره شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا با تکیه بر مجموعه اقداماتی که انجام داده اند، در تحقق این هدف گام های اساسی برداشته اند.
در دوره مورد گزارش، علیرغم توافق هسته ای به عنوان بزرگترین ریسک سیستماتیک فعالیت های اقتصادی آتی، اقتصاد کشور کماکان در رکود به سر می برد و شرایط بازار سرمایه نیز به تبع آن چندان مساعد نبود. اما هیات مدیره شرکت مادر تخصصی سایپا و شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا نه تنها منتظر نماندند که شرایط داخلی و بین المللی فعالیت همه جانبه بهبود یابد. بلکه با تصمیمات و اقدامات نوآورانه در حوزه های گوناگون تا حد زیادی به وعده های دولت تدبیر و امید جامه عمل پوشاندند و توانستند سال عملیاتی خوبی را برای سهامداران خود رقم بزنند.
از اقدامات اساسی هیات مدیره با توجه به تمرکز سرمایه گذاری های شرکت در صنعت خودرو، همراهی با مدیریت گروه سایپا در جهت هم افزایی عملکرد گروه برای خروج از زیاندهی و تحقق اهداف مجموعه سایپا بوده است.
هیات مدیره شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا با اهتمام جدی، با تسویه حساب بین شرکت های گروه بویژه شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا و شرکت سایپا، بیش از پیش به رسالت اصلی خویش که همانا صیانت از دارایی سهامداران است، عمل نمود. از دیگر اقدامات اساسی مدیران ارشد شرکت پیگیری افزایش سرمایه از محل سود انباشته است که با همراهی گروه سایپا، عملی خواهد شد.
به عمل کاربرآید به سخندانی نیست؛ بازدهی حاصل شده در سال مالی مورد گزارش خود گویای پویایی فعالیت، صداقت و شفافیت هیات مدیره شرکت و پاسخی شایسته به صبر و حوصله شما سهامداران محترم می باشد.
هیات مدیره اعتقاد دارد اقدامات انجام شده در سال مورد گزارش با الهام از رهنمودهای سازنده شما سهامداران محترم مقدور گردیده و حمایت های شما موجب دلگرمی بیشتر و ارائه عملکرد مطلوب تر در آینده خواهد شد.
برنامه های آتی
با انتخاب صنعت خودرو بعنوان زمینه اصلی سرمایه گذاری های شرکت از یک سو و تملک اکثریت سهام توسط شرکت سایپا از سوی دیگر موضوع فعالیت اصلی و هویت شرکت مشخص شده است.
به منظور ارتقاء سطح فعالیت شرکت در آینده، رئوس برنامه های آتی شرکت بشرح ذیل می باشد:
- سازماندهی سرمایه گذاری در جهت فعالیت اصلی شرکت از طریق واگذاری واحدهایی که نوع فعالیت آنها همسو با اهداف و استراتژی شرکت نمی باشد.
- بهبود بازده سرمایه گذاری ها با واگذاری سرمایه گذاری های کم بازده
- تخصیص بخشی از سرمایه گذاری ها برای استفاده از فرصت های بازار سرمایه
- همکاری با شرکت های گروه جهت هم افزایی عملکرد مجموعه در نیل به اهداف تعیین شده در گروه سایپا
- نظارت مستمر به عملکرد شرکت های تابعه و ارزیابی عملکرد مدیران آنها
- افزایش کارائی و ارتقاء مهارت و دانش کارکنان با برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با مسئولیت آنها.
گزارش عملکرد اجتماعی شرکت
- شرکت از طریق مشارکت در فعالیت های خیرخواهانه موسسات خیریه مانند محک اقداماتی را در زمینه کمک های عام المنفعه انجام می دهد.
- برقراری بیمه درمان تکمیلی برای کارکنان و اعضای خانواده ایشان
- استقرار پزشک معتمد در شرکت و انجام معاینات پزشکی بمنظور ارتقاء سلامت کارکنان
جایگاه شرکت در صنعت
شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا (سهامی عام) بر مبنای طبقه بندی صنایع شرکت‌های پذیرفته‌شده در سازمان بورس و اوراق بهادار در صنعت «سرمایه گذاری‌ها» فعالیت می کند. صنعت مذکور معادل 5/2 درصد از مجموع ارزش بازار بورس را تشکیل می دهد. در پایان اسفندماه 1394 جایگاه شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا در این صنعت به لحاظ سرمایه و ارزش بازار در رتبه سوم قرار داشته است.
مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا (سهامی‌ عام) مورخ 10/4/1395 در تالار پذیرایی پردیس کیان برگزار شد.
در این مجمع که با حضور بیش از 77 درصدی سهامداران حقیقی و حقوقی، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای ناصر آخوندی بود که جنابان علیرضا بادکوبه و سعید جمالی در مقام نظار اول و دوم و آقای کامران کریمی به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.
گزارش بازرس قانوني درباره گزارش توجیهی هیات مدیره درخصوص افزایش سرمایه
به مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام شركت گروه سرمایه گذاری سایپا(سهامي عام)
در اجراي مفاد تبصره 2 ماده 161 اصلاحيه قانون تجارت مصوب سال 1347
1- گزارش توجيهي مورخ 5 اسفندماه 1394هیات مديره شركت گروه سرمایه گذاری سایپا (سهامي عام) درخصوص افزايش سرمايه آن شركت از مبلغ 100/6 ميليارد ريال به مبلغ 675/10 ميليارد ريال، مشتمل بر ترازنامه، صورت سود و زیان و منابع و مصارف وجوه نقد پیش بینی شده که پیوست می باشد، طبق استاندارد حسابرسی" رسیدگی به اطلاعات مالی آتی " مورد رسیدگی اين موسسه قرار گرفته است. مسئوليت گزارش توجیهی مزبور و مفروضات مبنای تهیه آن با هیات مدیره شركت است.
2- گزارش مزبور در اجراي تبصره 2 ماده 161اصلاحيه قانون تجارت و با هدف توجيه افزايش سرمايه شركتاز محل سود انباشته به میزان 575/4 میلیارد ریال و از طریق صدور سهام جدید تهیه شده است. این گزارش توجیهی بر اساس مفروضاتی مشتمل بر مفروضات ذهنی درباره رویدادهای آتی و اقدامات مدیریت تهیه شده است که انتظار نمی رود لزوما به وقوع بپیوندد. در نتیجه به استفاده کنندگان توجه داده می شود که این گزارش توجیهی ممکن است برای هدفهایی جز هدف توصیف شده در بالا مناسب نباشد.
3- براساس رسيدگي به شواهد پشتوانه مفروضات و با فرض تحقق مفروضات هیات مدیره، این موسسه به مواردی برخورد نکرده است، كه متقاعد شود مفروضات مزبور، مبنايي معقول براي تهيه گزارش توجيهي فراهم نمي كند. به علاوه، به نظر اين موسسه، گزارش توجيهي ياد شده براساس مفروضات به گونه اي مناسب تهيه و طبق استانداردهاي حسابداري ارائه شده است.
4- افزایش سرمایه پیشنهادی بمنظور جلوگیری از خروج نقدینگی ناشی از تقسیم سود انباشته توسط سهامداران و در نتیجه لزوم اخذ تسهیلات مالی و تحمل هزینه های مربوطه و همچنین اجبار به فروش بخشی از سرمایه گذاریهای بلند مدت در سهام شرکتها و اموال غیرمنقول مطرح گردیده است. افزایش سرمایه مزبور باعث اجتناب از مبلغ 867/196/2 میلیون ریال هزنه مالی (با نرخ سالیانه در حدود 25 درصد) در بازه زمانی 5 ساله 1395 الی 1399 و همچنین جلوگیری از کاهش سود عملیاتی شرکت بمیزان 027/202/3 میلیون ریال بدلیل کاهش حجم سرمایه گذاریهای پیش بینی شده در دوره زمانی مزبور، نسبت به وضعیت عدم افزایش سرمایه خواهد شد با بررسیهای بعمل آمده افزایش سرمایه پیشنهادی فوق بدون در نظر گرفتن ارزش فعلی خالص جریان های نقدی و با نرخ سود مورد انتظار 20 درصد در سال. دارای نرخ بازده داخلی حدود 24 درصد بوده و موجب برگشت سرمایه گذاری فوق ظرف حدود 52 ماه به شرکت خواهد گردید. قطعیت دستیابی به پیش بینی های انجام شده توسط هیات مدیره منوط به تحقق مفروضات مزبور بویژه امکان فروش سهام و اموال غیرمنقول یاد شده با قیمتهای مورد نظر و همچنین تحقق و تقسیم سود سهام سالهای آتی شرکتهای سرمایه پذیر می باشد.
5- با توجه به مقررات حاکم بر بازار سرمایه، قطعیت افزایش سرمایه پیشنهادی هیات مدیره منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد.
6- حتي اگر رويدادهاي پيش بيني شده طبق مفروضات ذهني توصيف شده در بالا رخ دهد، نتايج واقعي احتمالا متفاوت از پيش بيني ها خواهد بود، زيرا سایر رويدادهاي پيش بيني شده اغلب به گونه اي مورد انتظار رخ نمي دهد وتفاوتهاي حاصل مي تواند با اهميت باشد.
هدف از انجام افزایش سرمایه
هدف شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا(سهامی عام) از افزایش سرمایه موضوع این بانیه می باشد:
روند رو به رشد شرکت های سرمایه گذاری به منظور استفاده از فرصت های بالقوه سرمایه گذاری و کسب بازدهی مناسب و کاهش ریسک تا حد امکان از یک طرف و اهمیت آمادگی جهت رقابت در عرصه بازار سرمایه و جلب رضایت منافع سهام داران از طریق تداوم بهینه سازی پرتفوی و ایجاد تنوع در منابع درآمدی با استفاده از موقعیت های مناسب سرمایه گذاری از طرف دیگر و همچنین مزایای افزایش سرمایه که علاوه بر بهبود ساختار سرمایه سبب کاهش وابستگی به تسهیلات بانک ها و کاهش هزینه های شرکت ها می شود و در حالت دیگر به دلیل افزایش سرمایه از محل سود انباشته سودی بین سهامداران توزیع نمی گردد و لذا وجهی از این بابت از شرکت خارج نمی گردد و باعث حفظ منابع موجود می گردد و این امر سبب می شود سرمایه گذاری های شرکت کاهش نیابد.
هیات مدیره شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا برای ایفای ماموریت خویش، افزایش سرمایه را به عنوان ابزاری موثر در دستور کار قرار دهد. یکی از مهم ترین اهداف شرکت سرمایه گذاری سایپا رسیدن به جایگاه سه شرکت برتر هلدینگ چند رشته ای است و هدف بعدی شرکت، سرمایه گذاری در صنایع پربازده با اعمال مدیریت و کنترل در آن شرکت ها و همچنین تنوع بخشی به فعالیت های سرمایه گذاری و حضور فعال در بازارهای سرمایه بین المللی و شناسایی فرصت های مناسب جهت کسب حداکثر سود وکاهش ریسک سرمایه گذاری ها است.