Logo
چاپ کردن این صفحه

پتروشیمی امیرکبیر خوش به مجمع نشست

با لطف بچه های حراست و امور سهام و مالی شرکت ره به تالار مجمع یافتیم. پرتره امیرکبیر بر صفحه سپید پرده پشت پانل هیات رئیسه مجمع مرا با خود به حیــات امیرکبیر برد. در آن سوی مرز در غرب دولت عثمانی و در شمال کشور روس چنان از دوره رنسانس و صنعتی شدن بهره می بردند که اثر آن به عینه آنانکه چشم سر باز می داشتند از پنجره دید آن قجرها قابل دیدن بود.
در آن برهه و بزنگاه تاریخی دو زاده تفرش در جوار شهر ساوه و سلطان اباد آنروز «اراک امروز» آن نگاه باز و چشم سر را می داشتند. قائم مقام فراهانی و پسر آشپز باشی او میرزا تقی خان. با اینکه قداره بندان سلطانی با قائم مقام آن کردند که با خون خود وصیت بدیوار نوشت ولی تاثیر این بها در میرزاتقی خان بجا ماند و در جنگهای روس، عثمانی چه بسیار آموخت و بر آموخته ها اضافه گشت و ماحصل آنکه ره به سوی پیشرفت و ترقی کشور نهاده شد.

چون بر صدارت نشست دارالفنون تاسیس کرد . موسسه ای که می باید در مدرسه خان اصفهان با حضور میرفندرسکی، محقق داماد، شیخ بهایی ملاصدرا سه قرن پیش پایه گذاری می شد. میرزاتقی خان صدراعظم شد و امیرکبیر آنچنان برای پیشرفت و عزت ایرانی قدم برداشت که بدین بها در حمام فین به تیغ سلطانی همانند معلم خود جان داد . ولی این باورمان هست که هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق . نهال قوی ایران آباد و ایرانی آزاد امیرکبیر رشد کرد و تنومند شد و به لوله تفنگ میرزا رضا کرمانی درآمد و ستارخان و باقرخان و مدرس ساخت. در کنکاش صد و اندی پیش تاریخ بودم که صدای آرام و دل نشین مهندس احتیاطی مرا زان به خود آورد. در تالار نیایش و باز مرا به حوادث پتروشیمی و شعله های آتش بوعلی کشید. قلم از آتش بیرون کشیدم و گوش جان به سخن مرد کار سپردم. آهسته و دلنشین می گفت: که از فرود به فراز آمده ایم و از زیان به سود نشسته ایم و اینکه با هم در مجموعه پتروشیمی امیرکبیر دست و دل به هم داده ایم و هر یک زان دیگری را بی کم و کاست از حریم خطر به دور نگاه می داریم. اینکه با بالادستی ها مهربانیم و با پائین دستی ها به درستی قول و قرار می گذاریم. که ما منبع تولیدیم و فرآوری و این شیره جان ملک ملت را چون جان عزیز می داریمش . طنین صلوات پی در پی حاضرین نشان از ختم مجمع سالانه می داشت و پاداش نیکو به تلاشگران نیکوکار.
تن رنجور و خسته خود را به بالای سن کشیدم و آغوش باز این مدیر مدبر باز شد و حرمت قلم را پاس داشت و من با یک جمله خداقوت ره به سوی تحریریه نشریه کشیدم و به یاد خواهم داشت که در تاریخ این مرز پرگهر و در سینه آن ارج کهن به خدمت خادمین را نگاه خواهند داشت. همانگونه که سماورساز اصفهانی که به مشابه اولین سماور هدیه نیکلای روس را ساخت و همانگونه که نجار و صنعتگر زبردست، تفنگ هدیه دولت انگلیس را در مدت کوتاه به دانش فنی اش دست یازیده و ساختند. باشد که هر دو با فاصله سه قرن در گورستان بی نام و نشان خفتند ولی نامشان بر تارک پرافتخارملتی و کشوری ماند که همواره مردمش می سرایند که من آن پاک دست را می شناسم.
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی امیرکبیر(سهامی‌عام) مورخ 22/4/95 در محل سالن همایش های بین المللی نیایش برگزار گردید.
در این مجمع که با حضور 60/98 درصدی سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای محمدحسین مهدوی بود، که خانم فیروزه اخباری و محمود مجیب در مقام نظار اول و دوم و آقای محمد احتیاطی به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.
درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به 29/12/1394 و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده 129 با تقسیم سود 700 ریالی به ازای هر سهم به کار خود پایان دادند.
همچنین سازمان حسابرسی به‌عنوان بازرس قانونی و حسابرس مستقل انتخاب گردیدند
پیام هیات مدیره
شرکت پتروشیمی امیرکبیر به عنوان بزرگترین تولیدکننده انواع پلیمرهای پلی اتیلنی (در یک مجتمع) در کشور طی سال 1394 علیرغم مشکلات عملیاتی و محدودیت های ناشی از برخی تحریم های اعمال شده در زمینه صادرات محصولات، تامین لوازم یدکی، مواد شیمیایی و انواع کاتالیست های مورد نیاز، توانسته با تلاش مدیران و کارکنان شایسته خود، از حداکثر ظرفیت در دسترس واحدهای تولیدی ، بهره برداری نماید.
با توجه به کارکرد طولانی و بدون انجام تعمیرات اساسی در برخی از واحدهای تولیدی خصوصا کوره های واحد الفین در سال های گذشته، در سال 94 بازسازی کوره ها و تعمیرات اساسی با اولویت بالایی انجام گرفت که با توجه به حجم بالای عملیات تعمیراتی، فرصت تولید کامل اتیلن و سایر محصولات واحد الفین از دست رفته به صورتی که تولیدات این واحد نسبت به سال قبل 21درصد کاهش پیدا کرد ولی هماهنگی مدیریت و تلاش کارکنان، نیاز اتیلن واحدهای پایین دستی از طریق منابع بیرونی مانند شرکت های همجوار و شرکت های واقع در منطقه عسلویه تامین شده و واحدهای پلیمری با حداکثر توان تولیدی در سرویس باقی ماندند به صورتی که در تولید پلی اتیلن سبک و سبک خطی شاهد افزایش تولید نسبت به سال قبل بوده ایم.
لازم بذکر است تامین اتیلن از منابع خارج از شرکت برای نخستین بار از ظرفیت اسمی به میزان 4 درصد بالاتر رفت.
گواهینامه ها و نشان های اخذ شده در سال 1394 عبارتند از:
- گواهینامه رتبه سیمین از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران
- جایزه استقامت ملی در تولید و خدمات از اجلاس سران و مدیران معتبرترین شرکت ها و سازمان های عالی رتبه ایرانی
- جایزه ملی مدیریت مالی ایران
- صدور مجوز گواهینامه ISO 9001 – 2015 (اولین شرکت در سطح صنایع پتروشیمی موفق به دریافت rev . 2015 شده)
- صدور مجوز گواهینامه ISO 14001 – 2015 (اولین شرکت در سطح صنایع پتروشیمی موفق به دریافت rev . 2015 شده)
- صدور مجدد گواهینامه TS-29001
- صدور مجدد گواهینامه ISO 50001
- صدور مجدد گواهینامه OHSAS - 18001
- صدور مجدد گواهینامه HSE-MS
- دریافت تقدیرنامه سه ستاره EFQM
برنامه های آینده شرکت
اهداف و برنامه های کیفی به شرح زیر می باشد:
حوزه تولید:
- تلاش در بهبود روند تولید با کیفیت مطلوب و بهره گیری از ظرفیت بالقوه واحدها برای رسیدن به ظرفیت اسمی
- به حداقل رساندن ضایعات تولید، بهینه نمودن مصارف انرژی و جلوگیری از اتلاف آنها
- پیش بینی نیازها و رفع مشکلات و تنگناها برای جلوگیری از توقف های ناخواسته واحدها
- بهره گیری از خدمات لیسانسورها و شرکت های بین المللی جهت بروز رسانی دانش پایه واحدهای تولیدی
- توجه خاص به بحرانهای خزنده و خاموش تاثیر پذیر در امر تولید و تلاش در حذف آنان
حوزه بازرگانی:
- تلاش برای تامین کمبود خوراک برای توسعه تولید
- کوتاه سازی دوره زمانی خرید تجهیزات و قطعات یدکی و بکارگیری شرکتهای توانمند (درصورت لزوم)
- بازاریابی و فروش محصولات با قیمت مطلوب
حوزه منابع انسانی و پشتیبانی:
- جذب و بکارگیری افراد توانمند و صاحب دانش به منظور رفع کمبودهای نیروی انسانی براساس نمودا سازمانی موجود
- تسریع در آموزش مرتبط با کار و ارتقاء تخصصی نیروی انسانی با برنامه ریزی مدون
- اصلاح نمودار سازمانی براساس استانداردها و نیازهای واحدهای ذیربط
حوزه مالی:
- تلاش برای دریافت سریع وجود و حفظ ذخیره و منابع مالی قابل اتکاء
- تامین منابع مالی براساس نیازها برای افزایش کیفیت و کمیت تولید
واحد ایمنی و محیط زیست(HSE)
- بکارگیری دستورالعمل ها و استانداردها و منابع لازم برای بهبود محیط کار ایمن، محیط زیست، بهداشت و سلامت کارکنان
- تلاش برای دانش افزائی کارکنان برای رعایت HSE و فرهنگ سازی
- تلاش برای بهبود و حفظ محیط کاری پاکیزه و دلپذیر
واحد خدمات فنی:
- تلاش در بکارگیری دانش روز متخصصین و کارشناسان و مشاورین در جهت ارتقاء کمیت و کیفیت تولید ، تجهیزات واحدها، کاهش ضایعات و بهینه سازی مصارف انرژی با توجه به استانداردها و دستورالعملهای شرکتهای صاحب لیسانس و دانش پایه
- تلاش در پایش مستمر سیستم ها و تجهیزات در جهت کاهش خوردگی و انجام اقدامات اصلاحی کارساز و نتیجه گرا
واحد تعمیرات:
- تلاش در جهت بروزآوری برنامه های تعمیرات پیشگیرانه و استفاده از دستورالعملهای سازندگان مرتبط تجهیزات
- تلاش برای کاهش تعمیرات روزمره غیربرنامه ای و توقفات ناخواسته واحدهای تولیدی
- پیگیری و هماهنگی با اداره آموزش درجهت افزایش توان علمی کارکنان
- بهبود مستمر در فرآیندهای تعمیراتی تجهیزات و افزایش کیفیت تجهیزات قابل تعمیر
- پیش بینی قطعات یدکی لازم برای تجهیزات و همکاری با مدیریت های ذیربط در جهت تامین به موقع آنها
- توجه ویژه و پایش مستمر از تجهیزات و دستگاه های دوار و بحرانی و تجهیزات حساس ابزار دقیقی و برقی
- بازنگری در تعیین درجه بحرانیت تجهیزات مکانیکی، ابزار دقیقی و برقی
واحد توسعه و پروژه ها:
- برنامه ریزی و تلاش در جهت رفع تنگناها و چالشهای موجود واحدهای اتیلنی و پلی اتیلنی با بکارگیری مشاورین مرتبط با مهندسی پایه و تفضیلی، خرید تجهیزات، ساختمام و نصب و راه اندازی
در نهایت انتظار سازمان از همه ما عبارت از حفظ میثاق فوق تلاش برای افزایش رضایتمندی ذینفعان (مشتریان، سهامداران، کارکنان و ...)
- تلاش برای افزایش و توسعه مشارکت همگانی با توسعه همدلی و همگامی در جهت توسعه و تحقق اهداف شرکت
- تلاش برای توانمندسازی و تفکر سازمانی و به کارگیری توانمندیها به منظور رسیدن به ظرفیت اسمی و تولید با کیفیت مطلوب
تاریخچه:
شرکت پتروشیمی امیرکبیر(سهامی عام) در تاریخ 12/11/1376 تحت شماره 137672 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است.
فعالیت اصلی شرکت:
نوع فعالیت شرکت، به موجب ماده 2 اساسنامه عبارت است از احداث ، راه اندازی و بهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی و فروش محصولات پتروشیمی، ذخیره، واردات، صادرات و تبدیل کلیه مواد پتروشیمی، پتروشیمیایی، فرآورده های فرعی، مشتقات ذیربط آنها و انجام عملیات مذکور با رعایت قوانین و مقرارت مربوطه می باشد.
شرکت از منظر سازمان بورس و اوراق بهادار
شرکت پتروشیمی امیرکبیر در تاریخ 2/12/1385 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت گردیده است.
حسب مصوبه مجمع عمومی مورخ 13/6/1389 عضویت در شرکت بورس مورد تصویب قرار گرفته است اما سهام شرکت جزء سهام پذیرفته شده در شرکت فرابورس ایران نبوده و صرفا معاملات آن براساس مفاد بند (ب) ماده 99 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران دراین بازار انجام می شود.
نماد شرکت در بازار پایه شرکت فرابورس در تاریخ 17/3/1390 گشایش معاملات سهام آغاز گردید. بهای معاملاتی سهم در اولین روز گشایش بازار فرابورس بطور میانگین مبلغ 474/4 ریال بوده است و آخرین معامله در سال 1394 با قیمت 800/6 ریال انجام گردیده است.