A+ A A-

صنایعشیمیایی سینا متخصص ساخت از طریق مهندسی معکوس

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت صنایع شیمیایی سینا (سهامی‌ عام) در تاریخ 24/03/95 در محل دفتر مرکزی شرکت تشکیل شد.
در این مجمع که با حضور اکثریت سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای عبداله عراقیان بود، که جنابان محسن عسکری آزاد و فریدون مجلسی در مقام نظار اول و دوم و آقای احسان اله بیات به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.
درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به 29/12/1394 و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده 129 با تقسیم سود 250 ریالی به ازای هر سهم به کار خود پایان دادند.

پيام هيات مديره
در سال 1394 ادامه رکود اقتصادی در داخل کشور و افت شدید قیمت فرآورده‌های پتروشیمی و محصولات پایین‌دستی در بازارهای جهانی و به تبع آن کاهش تقاضا تاثیرات قابل توجهی بر عملکرد این شرکت داشته است. مواردی که به صورت مشخص جهت استحضار سهامداران محترم عرضه می‌شود و همچنین اقدامات و راه حل‌هایی که توسط هیات مدیره و تیم اجرایی شرکت به کار گرفته شده به قرار زیر است:
1- به دلیل نصب واحدهای جدید با تکنولوژی روز توسط رقبا و عرضه چندین برابر بیش از نیاز از یک سو و کاهش تقاضا به علت رکود شدید از سوی دیگر، تولید محصول فرمالین با ظرفیت معادل 60 درصد انجام شده و حاشیه سود آن هم به واسطه رقابت شدید بسیار اندک بوده است.
2- با توجه به مطلب فوق و چشم انداز تاریک بازار فرمالین در آینده و نیز نقش موثر هزینه حمل و نقل برای محصول فرمالین، هیات مدیره شرکت با ملاحظه اینکه شرکت سینا به عنوان تنها تولیدکننده پارافرمالدئید دارای دانش و تجربه کاربری این محصول و نیز تخصص ساخت واحد جدید از طریق مهندسی معکوس است که در سال 93 آن را به انجام رسانید، موافقت خود را با احداث 4 واحد جدید تولید پارافرمالدئید اعلام نمود. این 4 واحد با ظرفیت هر یک 500/2 تن در سال و در مجموع 000/10 تن معادل 000/28 تن فرمالین را مصرف می‌نماید و چون به صورت پودر است، حمل و نقل و نگهداری و مسائل زیست محیطی برای خریداران آن دارای مطلوبیت قابل توجهی است.
3- با توجه به استعلام‌های اخذشده از سازندگان خارجی برای ساخت واحد با ظرفیت 000/10 تن در سال همراه با تاسیسات جانبی و پشتیبانی شامل دیگ‌های بخار، برج خنک کننده، تابلوهای برق، کابل کشی و هزینه‌های نصب و راه اندازی و نیز کارهای ساختمانی پایین‌ترین قیمت پیشنهادی 12 میلیون دلار بوده است که با نرخ روز دلار به حدود 420 میلیارد ریال بالغ می‌گردد.
با اطمینان از تخصص تیم اجرایی و فنی شرکت قرار شد عملیات فوق الذکر در شرکت سینا به انجام برسد. طرح‌های اولیه و برنامه زمانبندی تهیه و بودجه برآوردی برای تکمیل کلیه مراحل 80 میلیارد ریال تعیین شد.
تصمیم بر این شد که در این طرح در فاز اول کلیه تاسیسات پشتیبانی برای 000/10 تن طراحی و اجرا شود ولی به علت عدم تکافوی نقدینگی 2 واحد در مجموع به ظرفیت 000/5 تن ساخته و نصب شود و در فاز دوم دو واحد بعدی اجرا گردد.
با انتخاب پیمانکاران واجد شرایط برای ساخت تجهیزات و ماشین آلات تماما در داخل کشور و عقد قرارداد با ایشان، عملیات اجرایی طرح از اواسط مرداد 94 آغاز شده و بدون وقفه در حال پیشرفت است. تاکنون 90 درصد پروژه تکمیل شده و انتظار می‌رود طبق برنامه زمانبندی اوایل شهریور ماه 95 به بهره برداری برسد.
4- با توجه به قدیمی بودن تکنولوژی تولید فرمالین در واحدهای موجود و استفاده کلیه رقبا از روش‌های جدید تولید که به کاهش قابل توجه هزینه مصرف ماده اولیه متانول می‌انجامد، شرکت سینا ناگزیر از اصلاح وضعیت 2 واحد موجود و قدیمی خود است. در این زمینه با شرکت‌های متخصص در تغییر فرایند تولید مذاکره به عمل آمده و توافقنامه مربوطه هم امضا شده است لیکن به علت فقدان نقدینگی لازم فعلا به مرحله اجرا درنیامده است. برآورد هزینه آن حدود 20 میلیارد ریال است که ظرف مدت دو سال بازیافت خواهد شد.
5- از دی ماه سال 94 براساس بخشنامه‌ محرمانه وزارت دفاع، واردات و صادرات 175 قلم کالا از جمله هگزامین ممنوع و به گمرکات کشور اعلام گردیده است. با جلوگیری از خروج این محصول که اصلی‌ترین محصول صادراتی شرکت است و علی‌رغم وجود تحریم‌های جهانی با تلاش و جدیت زیاد به خارج از کشور ارسال می‌شد، طی ماراتن فرسایشی رفت و آمدهای مکرر به وزارت دفاع، شورای امنیت کشور، گمرک ایران، گمرک فارس، گمرک بندرعباس و وزارت اطلاعات موافقت سه ماهه اخذ و مجوز مورد به مورد برای صدور هر محموله اخذ گردید. ادامه پیگیری برای حذف این محصول از لیست کالاهای ممنوعه در جریان است.
موضوع فوق علاوه بر خسارت مادی حدود 500 میلیون ریال برای جرایم مربوط به خواب کامیون‌های حمل و نیز هزینه رسوب کالا در اسکله بندرعباس و نارضایتی شدید مشتریان به علت عدم دریافت به‌موقع کالا را در برداشته و نیز کاهش چشمگیری در صادرات سه ماهه آخر سال گذشته به شرکت تحمیل کرده است.
6- اقدامات اصلاحی در کارخانه
الف- اجرای طرح حذف سمی‌ترین و آلوده‌ترین پساب کارخانه متعلق به دو واحد هگزامین به میزان 400/14 تن در سال (40 تن در روز). این طرح علاوه بر آثار زیست محیطی آن و ایفای مسئولیت اجتماعی شرکت از خروج روزانه 2 تانکر پساب فوق به خارج از کارخانه نیز جلوگیری کرده است.
ب- اجرای طرح استفاده از پساب دورریز واحدهای فرمالین به میزان 400/1 تن در سال که به دلیل محتوای متانول و فرمالین موجود در آن مطالعات لازم انجام شد و با اصلاحات به عمل آمده تمامی آن جمع آوری و مجددا به واحدهای فرمالین تزریق می‌شود.
ج- اجرای طرح بازگشت متانول دورریز از واحدهای هگزامین به میزان 150 تن در سال و کاهش ضریب تبدیل آمونیاک از 55 درصد به 52 درصد در سال جاری.
د- اجرای طرح بازیابی و استفاده از آب و انرژی حرارتی دورریز بویلرها به میزان 600/3 مترمکعب در سال که علاوه بر جلوگیری از خروج آن به عنوان پساب، با توجه به کیفیت بالای آب برگشتی و استفاده از آن در برج خنک کننده کاهش مصرفی به میزان فوق را در پی خواهد داشت.
در مجموع با اصلاحات انجام‌شده در سال 93 و نیز موارد فوق در سال 94، علاوه بر صرفه جویی قابل توجه در مصرف مواد و بازیافت ضایعات، مصرف روزانه آب در شرکت از 700 مترمکعب در روز به 350 مترمکعب در روز کاهش یافته که در شرایط کمیابی آب حائز اهمیت است.
ه- اجرای طرح توسعه پارافرمالدئید شرکت، نقدینگی را بسیار تضعیف نموده و با توجه به عدم اعطای تسهیلات بانکی فشار بیش از اندازه‌ای بر شرکت وارد آورده است. انجام افزایش سرمایه صد درصدی از محل آورده نقدی که از طرف شرکت با جدیت دنبال می‌شود و می‌تواند کمک موثری به توان مالی شرکت باشد، متاسفانه تاکنون به نتیجه نرسیده است.
7- پیرو مطالب مندرج در گزارش سال‌های گذشته در مورد پرونده تعزیرات مربوط به سال 1389 براساس ادعای گمرک و اعتراض شرکت به این پرونده از طریق دیوان عدالت اداری و علی‌رغم اخذ دستور توقف اجرای حکم از طرف دیوان، تاکنون نظر این مرجع اعلام نگردیده و پیگیری همچنان ادامه دارد.

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.