پاکسان گذری بر خاطره ها مطلب ویژه

Paxan0106

دهم شهریور به سال 1341 ساعت ده شب زلزله ای بقدرت 6/6 درصد خانه و کاشانه ما را به تلی خاک تبدیل کرد و من راهی شهر شدم مرحوم پدر در آن روزگار دستی در بنای مسجد اعظم قم در آستان حضرت آیت الله عظمی بروجردی می داشت و چه بسیار بودند بدین کار و از آن جمله حاج سید محمود لاجوردی بنیان گذار روغن نباتی ، مواد شوینده و ... در ایران می بود آن روزها من در سن هیجده سالگی بودم و بنا به سفارش پدر به سرای حافظ بازار تهران رفتم . در حجره ای سالخورده ای بر روی صندلی فلزی ارج نشسته و کلاه شابگاه پالتو نشان از بزرگی داشت که تا آن روز در ذهنم می گنجید. سلامم را پاسخ داد و گفت: پسر حاجی خان هستی. گفتم آری. گفت: بهتر نبود به کمک پدر در قلعه می ماندی؟!

گفتم آن روز که از محله گلچغانه کاشان به تهران آمدید پاسخ این سئوال را می داشتند. نگاهی پرمعنی به من کرد و گفت: برو پیش مهندس پیلارام در این آدرس و مشغول باش و آن روز به سالن صابون هدایت شدم و چند سالی بخدمت مشغول ، دولت آنان که در محدوده زلزله قرار گرفته بودند دو سالی از سربازی معاف داشته و این امتیاز مرا ماندن تا روزی که به پادگان برای انجام خدمت وظیفه رفتم در بخش صابون سازی کار می کردم. حاج سید محمود لاجوردی به سال 1274 در خانواده تاجر پیشه به دنیا آمد در 6 سالگی به مکتب رفت اما چیزی نیاموخت پس از انقلاب مشروطه به مدارس جدید رفت و توانست خواندن، نوشتن را به درستی بیاموزد اندوخته او از شاگردی مغازه از سه شاهی تا یک عباسی توانی بود که کسب و کار مستقلی را شروع کند. در شانزده سالگی از کاشان به تهران آمد در خانه ی دوست پدر اسکان گزید و در این زمان همه سرمایه او 60 تومان بود. در سال 1330 وارد عرصه صنعت شد او شیوه خاصی در مدیریت سازمان اجرا می گذاشت تا فساد مالی را در میان کارکنانش کنترل نماید. مثلا اگر آگاه می شد که مسئولان خرید، پورسانت گرفته اند، دوبرابر مبلغ آن را به ایشان می پرداخت تا چشمشان به وجوه غیرعرفی که شیرازه روابط سازمانی است می کند عادت نکند. صنعت شوینده را پایه گذاری کرد تا جامعه را سلامت بدارد این جمله سلامت جامعه پس از نیم قرن در روز دوم شهریور از زبان مدیرعامل پاکسان شنیدم و مدیریت کارنامه مدیرعامل کنونی شرکت پاکسان همان حاج سید محمود لاجوردی متولد 1274 پس از 121 سال بود که توانست از حجره ای در سرای حافظ بازار تهران اصل چهار ترومن را بیرون کند. دکتر محمدرضا حیدری ملایری در حیات انقلاب از جمله مدیرانی است که فهم ولایت او افزون از حد یک مدیر و باور مداری با دل و جان می باشد. حیدری ملایری نام برندی در مدیریت است که حضورش در هر بنگاه عامل خیر بوده و هست حیدری ملایری معنی و مفهوم اقتصاد مقاومتی را در عملکرد خود در سیمان تهران تا شستا از سیمان کرمان تا پاکسان به اقدام عمل رسانده است در نشست مطبوعاتی آنچه گفت چند روز قبل با باور دولت مردان به شهادت معاون اول ریاست جمهوری به تائید و حضور در کارخانه برای تشکر رساند. تفاوت حیدری ملایری با دیگران در همین جاست که خدمت را وظیفه می داند نه تبلیغ مدیریت خود.

محمدرضا حیدری ملایری سرگذشت کنشگر اقتصادی را به قضاوت تاریخ خوب می داند و اثر خدمت را به جامع خوبتر می شناسد این حقوقدان چنان در کار و خدمت به خلق غرق است که تسبیح سجاده دلق نمی شناسد. خدمت را معنی می کند برایش تفاوت نمی کند در تولیدی تهران باشد یا در شستا .

ریشه در وجود حاج محمودها دوانده و آبشخور او آسایش و سلامت کشوری آباد و آزاد . اسلامی ولایتی است ولاغیر . با هم سری بنشست با اصحاب خبر بزنیم تا با ارقام آمار باورمداری خدمت این صادق مخلص را پی گیریم.    

مدیرعامل پاکسان با اشاره به پیاده سازی عملی برنامه اقتصاد مقامتی در شرکت:

سود 6ماهه پاکسان 92درصد افزایش یافته است

مدیرعامل شرکت‌پاکسان از افزایش 14 درصدی فروش، 37 درصدی سود عملیاتی و 92 درصدی سود خالص در 6 ماه گذشته خبر داد.  این کارنامه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به عنوان استراتژی نظام در حوزه اقتصادی بوده است.

محمدرضا حیدری‌ملایری در نشست‌خبری دوم شهریور ماه در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: این شرکت در 6 ماهه نخست امسال توانسته به رشد قابل‌توجهی در تولید، فروش و صادرات محصولات دست یابد و این رشد حاصل تلاش همه مدیران و پرسنل این مجموعه است.

به گفته وی، موفقیت‌های مذکور در حالی به دست آمده که اقتصاد کشور به واسطه سیاست‌های پیشین، ابتدای خروج از تحریم و رکود است.

حیدری در بخش دیگری از سخنان خود به رشد فروش 14 درصدی این مجموعه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و یادآورشد: این اتفاق کاری فراتر از حد انتظار و تصور است که در این مجموعه رخ داد که در اثر آن در این مدت سود ناخالص با رشد 27 درصدی، بالغ بر 34 میلیارد تومان بوده و به دنبال آن سود عملیاتی که حاصل کار مدیران و کارگران کارخانه است نیز رشد 37 درصدی را تجربه کرده و از 17 میلیارد تومان به بیش از 24 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه شرکت پاکسان توانسته اقدامات مناسب و موثری را در شش ماهه گذشته صورت دهد، افزود: نیمه‌اول امسال در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، سود خالص شرکت با جهش 92 درصدی از حدود 10 میلیارد تومان به 19 میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه تحقق این اعداد و ارقام در شرایطی رخ داده که صنعت شوینده با رقابت ناسالم مواجه است، افزود: این نوع رقابت به اندازه تحریم‌های خارجی، عرصه را بر فعالان این صنعت تنگ کرده است.

به گفته مدیرعامل پاکسان، بیش از 3برابر نیاز داخل به محصولات شوینده، ظرفیت اسمی این صنعت در کشور وجود دارد.

حیدری در ادامه افزود: شرکت پاکسان با توجه به پیشینه، عملکرد و نفوذ خود در بازار، شرکتی نیست که بتوان به سادگی با آن رقابت کرد زیرا این شرکت با اتکا به نیروی کارگر ماهر و اندیشه مدیران کارآزموده خود، توانسته گام‌های خوبی را برای عرضه محصولات با کیفیت و خوش‌نام بردارد و رشد این مجموعه بر اساس حسابرسی‌های صورت گرفته در 6 ماهه ابتدای امسال گویای این حقیقت است.

حیدری به ابزارهایی برای افزایش فروش اشاره کرد و افزود: تبلیغات هدفمند، سازماندهی شده و منسجم یکی از اصلی‌ترین و موثرترین ابزارهایی بود که به کار گرفتیم از جمله حمایت مالی و تبلیغات در برنامه پربیننده و موفق ماه‌عسل بود که باعث افزایش قابل توجه در فروش محصولات این مجموعه شد.

مدیرعامل شرکت پاکسان در این نشست در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت سهام این واحد تولیدی گفت: همه سهامداران در هر مجموعه‌ای که بنده به عنوان مدیرعامل وارد آن می‌شوم انتظار سودآوری دارند و خوشبختانه در این مجموعه هم همین‌گونه بوده، برای نمونه در یک‌ماه گذشته ارزش سهام شرکت افزایش حدود 12 درصدی را تجربه کرده که امیدواریم این روند تا پایان امسال ادامه یابد.

حیدری در پاسخ به سوالی درباره بازدید ماه گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و محمد نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت از شرکت پاکسان و انتظار شرکت پاکسان از دولت گفت: ما باید به عنوان یک بنگاه اقتصادی به موفقیت دولت کمک کنیم. بهترین خدمتی که دولت می‌تواند به واحدهای صنعتی خصوصا صنعت شوینده کند این است که جلوی قاچاق محصولات شوینده به داخل کشور را بگیرد و با کاهش بروکراسی اداری، به صنایع کمک کند تا بتوانند به جایگاه و رشدی که شایسته آن هستند، دست پیدا کنند.

وی با بیان اینکه پاکسان در 6 ماه گذشته گام‌های خوبی برای افزایش صادرات برداشته، خاطرنشان کرد: کشورهای روسیه، ترکیه، عراق، عمان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، تاجیکستان و بحرین شرکای صادراتی پاکسان هستند که در 6 ماه گذشته توانستیم میزان صادرات را رشد 18 درصد بهبود ببخشیم و از لحاظ ارزآوری 7 درصد رشد داشته باشیم.

حیدری سپس با تاکید بر علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران خارجی برای تولید محصولاتی تحت لیسانس در داخل کشور یادآورشد: بسیاری از شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در صنعت شوینده هستند اما باید گفت محصولات پاکسان با بسیاری از برندهای خوش‌نام و شناخته شده خارجی رقابت می‌کند و در بعضی از محصولات از آنها بهتر است و این مسئله علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران خارجی به شرکت بزرگ و خوش‌نام پاکسان را دوچندان کرده است.

وی با اشاره به لزوم حمایت درست از صنعت شوینده خاطرنشان کرد: باید موانع جدی سر راه واردات محصولاتی که مشابه داخلی مشابه داخلی دارند ایجاد شود.

مدیرعامل پاکسان در پاسخ به پرسشی مبنی بر میزان تحقق برنامه‌های پاکسان بر محور اقتصاد مقاومتی گفت: در هر شرکتی که مسوولیتی به عهده داشته‌ام سه اقدام اساسی سرلوحه کارم بوده که همانا برنامه‌ریزی استراتژیک، چینش مشاغل و نظام جامع پیشنهادات است. معتقدم اقتصاد مقاومتی با اجرای کامل این موارد به صورت کامل محقق خواهد شد کما اینکه اثر آن در عملکرد 6 ماهه شرکت قابل مشاهده است.

حیدری به تغییر وضعیت 580 نفر از پرسنل پیمانکار پاکسان به قراردادی و تاثیر آن بر کل مجموعه اشاره کرد و گفت: معتقدیم این اقدام سبب افزایش مشارکت پرسنل در همه امور می شود، چراکه این افراد خود را جزئی از مجموعه و این مجموعه را متعلق به خود می‌بینند و این امر بازده کاری، رعایت اخلاق کاری و دخیل بودن در امر تولید را افزایش می‌دهد که می‌توان بازتاب آن را در تولید، عرضه و حتی صادرات محصولات این مجموعه مشاهده کرد.

مدیرعامل پاکسان حذف تولیدکنندگان بی‌نام و نشان و زیرپله‌ای را راهی برای حمایت از تولیدی های محصولات شوینده عنوان کرد و گفت: بخشی از رقبای ما تولیدکنندگانی هستند که متاسفانه به قوانین تولید پایبند نیستند و به صورت ناسالمی به رقابت با تولیدکنندگان خوش نام و بزرگ محصولات شوینده می پردازند و این کار را برای واحدهایی که در 4 سال گذشته افزایش قیمتی نیز نداشته‌اند دوچندان مشکل کرده، لذا لازم است با این موارد برخورد جدی صورت بگیرد تا شرکت‌های شوینده بتوانند به رشدی که شایسته آن هستند دست پیدا کنند.

وی در پایان تاکید کرد: شعار شرکت پاکسان «پیشگام در ایران و خوش‌نام در منطقه است» و ما معتقدیم باید امروزمان بهتر از دیروزمان باشد و همه برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات ما نیز برای تحقق و اجرایی‌شدن این هدف است.

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.