A+ A A-

پتروشیمی فن آوران پیشرو در اقتصاد مقاومتی

pfanavaran

مهندس بهزادی و باور راستین به خودکفایی و ارزش آفرینی
ما آمده ایم تا صنعت را معنایی دیگر ببخشیم


مدیر توانمند و لایق شرکت در ابتدای گزارش جامع خود به مجمع که بخش هایی از آن بصورت تله فیلم پیشتر به سمع و نظر مجمع نشینان شاد و راضی حاضر رسیده بود به تشریح فعالیت های شرکت و دستاوردهای پر افتخار سال مالی مورد گزارش اشاره کرد.
مهندس بهزادی درباره عملکرد مجتمع پتروشیمی فن آوران گفت: این پتروشیمی سومین واحد پتروشیمی متانول کشور دومین واحد متانول کشور از نظر ظرفیت و تنها تولیدکننده اسید استیک در کشور برای فروش است.
مهندس بهزادی با اعلام اینکه شرکت پتروشیمی فن آوران به عنوان تولیدکنند مطرح متانول و اسید استیک با حفظ و توسعه ظرفیت تولید، نقش محوری را در توسعه صنعت پتروشیمی کشور ایفا می کند اضافه کرد:
فعالیت شرکت پتروشیمی فن آوران در زمینه احداث، راه اندازی و بهره برداری واحدهای متانول، اسید استیک و منواکسید کربن به منظور صادرات استفاده در صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی بوده و منطبق با اهداف و سیاست های کلان بخش صنعت در رابطه با صادرات، ایجاد اشتغال، انتقال دانش فنی، تربیت نیروی متخصص و تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بالا از گاز طبیعی می باشد.
در باب پتروشیمی فن آوران و تیم تلاشگر آن از راس مدیریت مهندس بهزادی مردی که بخودکفایی و باورمداری، اعتقاد راسخ دارد گرفته تا تیم پاکدست مالی و پشتیبانی، از بچه های خوش برخورد و مطلع به کار روابط عمومی و امور سهام کارکنان پرتلاش و کارشناسان متخصص سخن گفتن و از تلاش جهادگونه آنها گفتن مثنوی هفتاد من می خواهد که...
به عنوان یک خبرنگار و یک سهامدار در مجموعه اخبار اقتصادی منتشر شده از پتروشیمی ها در سال 1395 هر روز یک خبر خوش داشتیم از مجموعه افتخار آفرین فن آوران بعنوان پتروشیمی پیشرو و عزتمند که شعار مدنظر رهبری را در اذهان تداعی می ساخت و به آن افتخار می کردیم.
چرا که تدبیر و درایت مدیری مدبر توانست در کنار پتروشیمی معظم فن آوران با عزمی راسخ به شعار اقتصاد مقاومتی در بین 7 شرکت بزرگ تولیدی مدیریتی «هم خانواده» در مجموعه های بزرگ تاپیکو موفق به کسب رتبه نخست در تولید و فروش گردد . تلاش و مجاهدتی از خانواده بزرگ فن آوران که چشم جوشانی اند از نام آوران.

pfanavaran1
مهندس بهزادی که نشان داده در هر سنگری از خدمت با نگرش مدیریتی خود بر افزایش بهره وری و بهینه سازی تاکید ویژه ای دارد در عرصه بهینه سازی مصرف انرژی نیرو با تشکیل کار گروه های متخصصی و راه حل های هوشمندانه توانست این پتروشیمی را از برترین ها سازد و این نکته ای بود که مهندس پیوندی مدیرعامل تاپیکو در مراسم افتتاح تصفیه پساب بهداشتی مجموعه به روش SBR بر آن تاکید داشت یعنی هنر مدیریت در بهینه سازی امور که مهندس بهزادی و پتروشیمی فن آوران شاگرد اول وممتاز این مهم بودند.
پتروشیمی فن آوران در سال اقتصاد مقاومتی توانست شعار ما می توانیم را به باور اندیشه برساند تا آنجا که به دستاوردهای غرور آفرینی دست پیدا کرد.
استفاده از گاز ارسالی به فلر (مشعل های گاز) به عنوان سوخت در واحد متانول و مونوکسید کربن با صرفه جویی بیش از 630 میلیارد ریال در سال و استفاده از پمپ برقی به جای پمپ توربینی به منظور صرفه جویی در مصرف بخار و بهینه سازی مصرف بخار در فلر متانول با صرفه جویی بیش از 160 میلیارد ریال در سال بخشی از این موفقیت ها بوده است.
به گفته این مدیر خوش فکر استفاده از آب دور ریز کندانس فرآیندی واحد متانول به عنوان آب جبرانی کولینگ (خنک کننده های صنعتی) با صرفه جویی بیش از 9 میلیارد ریال در سال و چندین بهینه سازی انجام شده دیگر به ارزش ده ها میلیارد تومان که در همین برهه رونمایی شد. از دیگر دستاوردهای این شرکت بوده است.
و اما پیرامون شاهکار مهندس بهزادی با اعداد و رقم و ریز و تراز و عملکرد بخوبی هویداست که چه برجسته کار کرده و کمر به خدمت بسته است. من باب مثال درباره کارنامه کاهش مصرف گاز طبیعی سوخت واحد مونوکسیدکربن می توان گفت:
در نتیجه اجرای 6000-4000 نرمال مترمکعب در ساعت OFF H2 ارسالی به فلر به عنوان سوخت کوره ریفرمر بازگردانده می شود که معادل 2000-1500 نرمال متر مکعب در ساعت صرفه جویی در NG سوخت مورد استفاده در واحد CO می باشد. در حقیقت با نتایح حاصل شده تا این مرحله از اجرای طرح 30-24 درصد مصرف گاز طبیعی سوخت واحد کاهش یافته است که صرفه جویی ذیل را در طول اجرای سالانه آن در پی خواهد داشت.
در روند مصرف گاز طبیعی سوخت و تولید واحد مونوکسید کربن متوسط مصرف گاز طبیعی، علی رغم افزایش تولید 6 درصدی ، کاهش 24 درصدی داشته است.
و یا در روند مصرف گاز طبیعی سوخت و تولید را در متانول متوسط مصرف گاز طبیعی قبل و بعد از تغییرات 22 درصد کاهش یافته است که این میزان صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی سوخت علاوه بر کاهش هزینه انرژی منجر به کاهش انتشار 132000 تن و CO کمتر به اتمسفر می باشد که این خود نشان از اهتمام مدیریت و مجموعه به مقوله حفظ محیط زیست و انطباق استانداردهای صنعت سبز می باشد.
قبل از اجرای طرح کل مصرف گاز مجتمع بیش از 88 میلیون نرمال متر مکعب بوده است که پس از اجرا به 83 میلیون نرمال کاهش یافته است (در حالی که تولید واحد طی این مدت افزایش 6 درصدی نیز داشته است).
در کنار توجه جدی به امر مقوله محیط زیست که سرلوحه کاری مدیران خدوم کشوری در پتروشیمی فن آوران قرار دارد تلاشهای ارزنده ای برای تمرکز بر استراتژی های خودکفایی و جلوگیری خروج ارز از کشور شده است.
انتخاب هوشمندانه شرکت های تولیدکننده قطعات، اولویت بخشی شرکت های بومی و صرفه جویی ارزی قابل توجه، فراهم کردن فضای کارآفرینی، توانمندسازی جوانان و نیروهای داخلی و ... از دیگر برنامه هایی بود که در سال مالی مورد گزارش به کرات از آن شنیدیم و بر خود و این شرکت افتخار آور و ایرانی بودن بالیدیم.
مفتخریم که بگوییم اعضای هیات مدیره و سهامداران عمده مدیری ارزشی را حمایت و پشتیبانی کردند تا روز مجمع با افتخار بگوید؛
شرکت پتروشیمی فن آوران در سال های اخیر و در راستای سیاست های خودکفایی در زمینه های فنی و مهندسی و در حوزه فعالیت های مربوطه، همواره تلاش نموده است تا بستری مناسب به منظور فعالیت متخصصین و تولیدکنندگان ابراز و تجهیزات داخلی فراهم و ضمن کم کردن وابستگی به تولید کنندگان خارجی، صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی را بدست آورد و از این رو با تشکیل کمیته خودکفایی در دی ماه 95 گامی بلند در راستای رسیدن به اهداف مذکور برداشته است.
وی افزودخوشبختانه تا به حال اقدامات خوبی در زمینه خودکفایی در پتروشیمی فن آوران انجام شده، به گونه ای که به طور قطع بالای 90 درصد از قطعات مکانیکال این شرکت ساخت داخل است.
مهندس بهزادی ادامه داد: در گذشته نه چندان دور تمام روغن های مصرفی در صنایع وارداتی بوده اما در حال حاضر غیر از چند مورد خاص، تمام روغن های مورد مصرف موجود ساخت ایران هستند.
اضافه کرد: با ادامه این روند سالانه چندین میلیارد دلار صرفه جویی ارزی خواهیم داشت و بتوانیم در کنار تولید و فروش بیشتر با کاهش های تمام شده در سودآوری و ارزش آفرینی همچنان این شاگرد اولی خود را حفظ نماییم که حفظ رکوردها و دستاوردهای بسیار سخت و دشوار است ولی شک ندارم با کمک همکاران و تلاش دوچندانی که مجموعه خواهند داشت می توانیم به اهداف و چشم اندازهای ترسیمی دست یازیم. بدین داشته مدیران خدوم که جهادگونه کمر همت به خدمت بسته و خلق را زکرده خود خشنود و سرخوش ساختند باید شکر نعمت بجای آورد که من لَم یَشکر المخلوق من لَم یَشکر الخالق.
اجازه می خواهیم از عنایت و بزرگواری جنابان جبرئیلی و مهندس بهزادی در حق حقیر و اصحاب خبر و لطف و یاری بچه های خوب روابط عمومی و مدیریت محترم آن جناب بهنودی عزیز که به گرمی پذیرای اهل مطبوع بودند نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشیم.
مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران در این جلسه ضمن ارائه گزارش جامع عملکرد سال ۹۵ به سوالات سهامداران پاسخ داد. مهندس بهمن بهزادی با اشاره به اینکه پتروشیمی فن‌آوران با ظرفیت تولید یک میلیون تن سومین واحد متانول کشور است گفت: مجموع تولید محصولات اصلی شرکت در سال۹۵ بالغ بر یک‌میلیون و ۱۱۲ هزار تن بوده است.
وی افزود: آخرین تعمیرات اساسی این واحد در سال ۹۲ انجام شده، اما با تجدید این فرآیند در سال ۹۶ به ظرفیت تولید روزانه ۳۰۳۰ تن دست خواهیم یافت. به گفته مهندس بهزادی، برنامه‌ریزی برای دستیابی به تولید معادل ظرفیت اسمی پس از ۱۳ سال از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت در سال۹۶ خواهد بود. وی بازیافت ۶۶ میلیون مترمکعب گاز فلز را از دیگر موفقیت‌های شرکت در سال ۹۵ دانست. مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران طرح تولید متانول با شرکت پتروالفین فن‌آوران، مطالعه و امکان‌سنجی طرح‌های پایین‌دستی متانول و اسید استیک و طرح بازیافت دی‌اکسید کربن با ظرفیت ۲۵ تن در ساعت را از جمله طرح‌های توسعه شرکت ذکر کرد.
مهندس بهزادی با اشاره به فروش یک‌میلیون و ۵۰ هزار تنی شرکت در سال ۹۵ گفت: در سال گذشته سود ناخالص شرکت معادل ۳۹۳ میلیارد تومان، سود عملیاتی معادل ۲۵۹ میلیارد تومان، سود قبل از کسر مالیات معادل ۲۵۳ میلیارد تومان، سود خالص معادل ۲۵۱ میلیارد تومان و سود انباشته معادل ۳۷۱ میلیارد تومان بوده است.وی در ادامه با تاکید بر بهینه‌سازی مصرف انرژی در شرکت افزود: در سال ۹۵ فن‌آوران پیشرو در مدیریت انرژی، صرفه‌جویی و حفظ محیط‌زیست بوده است.وی اضافه کرد: شکست رکورد تولید روزانه مونوکسیدکربن در طول فعالیت پتروشیمی فن‌آوران از افتخارات این شرکت در سال ۹۵ است.مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران گفت: رکورد تولید در واحد مونواکسیدکربن با ۵/ ۲ درصد افزایش نسبت به فروردین ماه ۱۳۹۴ شکسته شد و تداوم آن سالانه ۹۲ میلیارد ریال سودآوری برای شرکت خواهد داشت.
بهمن بهزادی، افزود: علاوه بر این، ارزش سهام شرکت پتروشیمی فن‌آوران نیز بیش از دو برابر رشد کرده است. وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در پتروشیمی فن‌آوران طی ۸ ماه گذشته گفت: مصرف گاز در واحد متانول ۱۰ درصد کاهش یافته است، به این ترتیب در واحد متانول از Purge Gas ارسالی به Flare استفاده شده و این موضوع سبب می‌شود تا معادل ۲۳۰میلیارد ریال در سال صرفه‌جویی شود.وی افزود: در شرایط تولید طراحی و ۷۹۲۰ ساعت کارکرد واحدهای عملیاتی در این واحد روزانه ۲۰۰ هزار مترمکعب و سالانه بالغ بر ۶۶ میلیون مترمکعب گاز طبیعی صرفه‌جویی می‌شود.وی همچنین به تزریق هیدروژن مازاد و ارسالی به Flare و استفاده از آن به‌عنوان سوخت در کوره ریفرمر واحد CO و صرفه‌جویی سالانه ۵۵ میلیارد ریال در پتروشیمی فن‌آوران اشاره کرد و گفت: در شرایط طراحی و ۷۹۲۰ ساعت کارکرد واحد، در این واحد روزانه ۴۸ هزار متر مکعب و سالانه بالغ بر ۱۶ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف سوخت شده است.مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران همچنین از کاهش ۱۸۲ هزار تنی سالانه ورود گاز کربنیک به اتمسفر با اقدامات صرفه‌جویی و مدیریت انرژی خبر داد و گفت: از اقدامات دیگر در پتروشیمی فن‌آوران کاهش روزانه ۱۲۰ تن بخار مصرفی و صرفه‌جویی سالانه ۲۵ میلیارد ریال در شرایط تولید و عملیات طراحی است که در سال ۹۶ به آن دست یافته‌ایم.وی در ادامه به بازیافت کندانس فرآیندی با دبی حداقل ۲۰ تن در ساعت و جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست اشاره کرد و افزود: این موضوع سبب صرفه‌جویی سالانه حداقل ۱۶ میلیارد ریال شده است.
وی همچنین به خرید و راه‌اندازی سیستم تزریق گاز کلر به برج‌های خنک‌کننده اشاره کرد و گفت: خرید و راه‌اندازی سیستم تزریق گاز کلر به برج‌های خنک‌کننده در کمتر از یک ماه انجام شد.وی اضافه کرد: با راه‌اندازی سیستم تزریق کلر به برج‌های خنک‌کننده توانستیم در مصرف آب و مواد شیمیایی ۳۰ درصد صرفه‌جویی کنیم. این درحالی است که سالانه ۷۰۰ هزار تا یک میلیون متر مکعب مصرف آب داشتیم.وی همچنین به تعمیر مبدل E-2008 و صرفه‌جویی سالانه ۵۰ میلیارد ریال بخار مصرفی شرکت پتروشیمی فن‌آوران اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای تعمیرات اساسی در ماه‌های آینده با محوریت افزایش ۱۰ درصدی تولید واحد متانول و کاهش مصرف انرژِی و صرفه‌جویی بالغ بر ۱۰۰میلیارد ریال در بخار انجام شده است.مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران یکی از مهم‌ترین اقدامات پتروشیمی فن‌آوران را در سال ۹۶ آغاز مطالعات طرح احداث واحد تولید مونوکلرواستیک اسید دانست و تاکید کرد: اصلاح تولید واحد اسید استیک در دستور کار قرار دارد که سبب می‌شود تا سود سالانه ۴۰۰ میلیارد ریال در پتروشیمی فن‌آوران افزایش یابد.وی در ادامه با اشاره به پیگیری پروژه REVAMP واحد متانول با شرکت HALDOR TOPSOE گفت: مناقصه پروژه CO2 RECOVERY با شرکت‌های صاحب لیسانس از جمله SUJITS؛ UNION؛ MITSUE؛ UHDE درحال پیگیری است.
وی در ادامه با اشاره به رکورد بیش از ۲۲ میلیون نفر کار بدون حادثه در شرکت فن‌آوران گفت: سیستم اعلان و اطفای حریق انبار مواد شیمیایی در پتروشیمی فن‌آوران با هزینه ۱۱ میلیارد ریال و پروژه سیستم اطفا‌ی حریق مخازن متانول و اسید استیک با ۱۷ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری راه‌اندازی و در سرویس قرار گرفته است.وی در حالی که Revampe IDfan ریفرمر متانول و رفع مشکل یکی از گلوگاه‌های واحد متانول با قرارداد با شرکت زیمنس را یادآوری کرد، افزود: یکی دیگر از اقدامات مهم در سال ۹۶، تعمیر توربین سنتز واحد متانول و اصلاح روتور توربین توسط شرکت زیمنس است. مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران همچنین به تمدید سیستم‌های مدیریتی (گواهینامه‌های ISO9001:2008,14001:2004,TS29001:2010,50001:2010 , HSE-MS در سال ۹۶ اشاره و خاطرنشان کرد: امسال پتروشیمی فن‌آوران توانست جایزه ملی مدیریت انرژی و لوح و تندیس سیمین صنعت سبز کشور را از معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان محیط‌زیست کشور دریافت کند. وی انتخاب پتروشیمی فن‌آوران به‌عنوان واحد سبز ازسوی محیط‌زیست را از افتخارات این شرکت دانست و افزود: ما توانستیم در هفتمین دوره جایزه تعالی صنعت پتروشیمی حضور یافته و تقدیرنامه ۴ ستاره تعالی و یک ستاره ترقی را به‌دست آوریم.
وی در ادامه پیگیری پروژه‌های طرح پتروالفین فن‌آوران و طرح تولید متیل استات و پیگیری طرح تولید DMDS به‌عنوان اولین تولید‌کننده با توجه به نیاز صنایع پالایشی و گاز کشور را از مهم‌ترین اقدامات سال ۹۶ پتروشیمی فن‌آوران برشمرد. وی گفت: گواهینامه صادرات متانول به اروپا (REACH) نیز دریافت شده است. مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران در ادامه تاکید کرد: با وجود گذشت ۵ سال از آخرین تعمیرات اساسی و با توجه به عمر ۳۶ ماه کاتالیست سنتز که در حال حاضر بیش از ۷۳ ماه در سرویس از سوی دیگر پروژه تغییر سیستم روشنایی انبار مجتمع و کاهش ۸۷ درصدی برق و افزایش ۱۰ برابری روشنایی انبار نیز توانسته برای شرکت سالانه ۱۰۵ میلیون ریال صرفه‌جویی داشته باشد.وی همچنین به پیگیری راه‌اندازی پتروشیمی مرجان از سوی کارکنان پتروشیمی فن‌آوران و اعزام کارشناسان به این مجتمع اشاره کرد و گفت: قرارداد پتروشیمی فجر هم بازنگری شده تا از جریمه مازاد مصرف (۲۰۰میلیارد ریال درسال) جلوگیری شود، این درحالی است که در سال‌های گذشته این مبلغ پرداخت می‌شد.
وی در ادامه تشکیل سازمان مردم نهاد محیط‌زیست و انرژی فن‌آوران با تایید مدیرعامل محترم تاپیکو جناب آقای مهندس پیوندی (در شرف تاسیس)، پیگیری دریافت استاندارد ISO 26000 مسئولیت اجتماعی به‌عنوان اولین شرکت پتروشیمیایی کشور و وزارت رفاه، تدوین آیین‌نامه‌های رفاهی؛ استخدام و جذب؛ حقوق و دستمزد، خودکفایی و ساخت داخل و بهره‌وری و پیشنهادها، شرکت در سومین جشنواره رتبه‌بندی شرکت‌های تابعه شستا و دریافت نشان برتر از وزیر محترم تعاون؛ کار و رفاه‌اجتماعی را از فعالیت‌ها و اقدامات شرکت در سال ۹۶ ذکر کرد. وی همچنین تشکیل کمیته‌های رفاهی و وام کارکنان؛ کمیته نظام مشارکت و بهره‌وری؛ کمیته ورزش؛ کمیته وصول مطالبات؛ کمیته خودکفایی و ساخت داخل؛ کمیته فرهنگی، تشکیل کانون تفکر شرکت، برگزاری تورهای تفریحی داخل استان برای خانواده‌ها؛ مسابقات ورزشی کارکنان و فرزندان، سفر به عتبات‌عالیات در قالب دو کاروان در تعطیلات عید نوروز، پیگیری عقد تفاهم‌نامه با دانشگاه شهید چمران اهواز برای برگزاری دوره‌های توانمند‌سازی کارکنان؛ رؤسا و مدیران و طرح جانشین‌پروری، بازسازی رستوران مجتمع، برگزاری آزمون روانشناسی؛ علمی و مصاحبه فنی - تخصصی از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر شعبه ماهشهر به‌منظور جذب تعدادی از همکاران بهره‌برداری، ارتقای تعاملات اجتماعی در سطح منطقه و تعهد به مسئولیت اجتماعی و برقراری آرامش عمومی در سطح شرکت و رضایت نسبی همکاران با اجرای عدالت اجتماعی را از دیگر اقدامات شرکت در سال قبل دانست.

pfanavaran2

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.