A+ A A-

ایران خودرو31

ایران خودرو آبروی صنعت ملی

دکترین یکه زارع برای رونق تولید در سال سخت اقتصادی

سرمايه گذاری های ايران خودرو در اولويت تجديد ارزيابی


آرش به بلندای الوند شد تا تیر در کمان را به آن سوی نگاه ها پرتاب کند و مرز ایران زمین مشخص شود و این پیکان آرش افتخار ملتی شد که هزاران سال است با تاریخش بدان می بالند. در تاریخ معاصر ایران هرگاه از صنعت خودرو سخنی به میان آید اولین نامی که به ذهن می رسد برادران خیامی است که بزرگی واحد ایران ناسیونال و حضور پُر رنگ پیکان در اکثر جاده ها و خیابان های شهرهای این کشور در شمال و جنوب و شرق و غرب باعث گردید تا نام نامی برادران خیامی بر تارک نظام حمل و نقل ایران نشیند .

به روز مجمع در مدخل ورودی سالن جناب نوروز بیگی این پیر قلم و از مدیران ارشد روابط عمومی به استقبال آمد و با آن ادب کلامش ما را تا درب تالار هدایت گر شد .با حرمت نهی و پذیرایی گرم و به لطف جناب آقایی ریاست فرهیخته روابط عمومی که از شناخته شدگان و بنامان رسانه و روابط عمومی میباشد و دیگر عزیزان از جمله مدیریت حراست که ما را در صف اول مدیران جای دادند به صف اول نشسته ها رهنمون شدیم . البته این برکت حضور قلم است ورنه حقیر که عددی نیستم. دور از انصاف باشد که شاهدنگیریم بزرگ منشی جناب مهندس یکه زارع و کمال ادب این مدیر طراز اول کشوری که این عرصه پاک خدتمگزاریش ، شیفته گان بسیاری می دارد . هنر مدیریت و آگاهی از صنعت باعث شده جناب یکه زارع به شایستگی و بایستگی بر راس الخیمه صنعت خودروسازی و در صنعت ملی قرار گیرد و در روزگاران سخت تحریم این بزرگ مرد با اتخاذ تدابیر و تمهیدات خلاقانه و هنرمندانه منطبق با سیاستهای بالادستی نگذارد این صنعت از نفس و رمق افتاده و چرخش از حرکت باز ایستد .آفرین بدین باورها و این اعتماد دقت در عمل که به راستی یکه زارع یکه است، بزرگ است و بزرگ زاده که هنر کاریش این منصب را بدو بخشیده ولاغیر.

مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام شركت ایران خودرو (سهامی عام) در مورخه 1398/4/31 در محل سالن اجتماعات شرکت ساپکو واقع در کیلومتر 12 بزرگراه شهید لشگری برگزار گرديد.

در این مجمع که با حضور بیش از 03/77 درصد از سهامداران حقیقی و حقوقی، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای محمدرضا فیض بخش که جنابان طاهر علیزاده و محمد نادر خمجاني در مقام نظار اول و دوم و آقای علی شیخی به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.

درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع توسط مدیرعامل شرکت مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به 29/12/1397 و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده 129 به کار خود پایان دادند.

مهندس یکه زارع، مدیر برجسته صنعت و اقتصاد ، در ابتدای گزارش جامع خود به عملکرد سال مالی 97 پرداخته و دلیل کاهش در میزان فروش را به طور مستقیم متاثر از تحریم های ظالمانه آمریکا که از مرداد ماه آغاز شد بیان نمود و اضافه کرد این تحریم ها به دو صورت بر صنعت خودرو سایه انداخت؛ 1. عدم همکاری شرکای خارجی و ترک ایران و 2. عدم تامین مداوم قطعات و ملزومات مصرفی

به گفته این مدیر خوشنام کشوری در نهایت این تحریم ها سبب افزایش شدید نرخ ارز شد و همین موضوع به طور مستقیم قیمت قطعات را در بازار افزایش داد اما از آنجا که سازمان حمایت به شدت بر روی نرخ خودرو حساس بود و مجوز افزایش نرخ را نمیداد، به همین دلیل تولید بیش از حد سبب افزایش زیان میشد و بنابراین در جهت رعایت صرفه و صلاح سهامداران و ذینفعان ایران خودرو میزان تولید خود را کاهش داد. به گفته مهندس یکه زارع همچنین وجود هزینه های ثابت در ایران خودرو یکی از دلایل تحقق زیان در سال 97 گردید که با توجه به سرمایه 1500میلیارد تومانی و مشمول شدن ماده 141، شرایط ادامه فعالیت برای آینده دشوار گردید بنا به اعلام مدیرعامل ایران خودرو برای گذر از این شرایط حساس هم برنامه‌های منسجمی تدوین کرده و در حال پیاده سازی آن می باشد.

مهندس هاشم يكه زارع در فرازی دیگر از گزارش مبسوط خود پیرامون افزایش سرمایه آتی مجموعه همچنین تصریح کرد به منظور حفظ ارزش ذاتي سهام ايران خودرو، در صورتي كه تجديد ارزيابي سرمايه گذاري‌ها براي خروج از ماده 141 كفايت نكند، به سراغ دارايي رفته و اولويت اول ما زمين ها خواهد بود.

وي درعين حال تصريح كرد: در صورتي كه تجديد ارزيابي سرمايه گذاري ها امكان خروج از ماده 141 را فراهم كند ديگر نياز به تجديد ارزيابي دارايي ها نخواهد بود.

مهندس يكه زارع در ادامه به قرارداد با پژو اشاره كرد و گفت: ايران خودرو در قرارداد اول با پژو تجربه تلخي داشت اما در قرارداد دوم تمام تلاش خود را صرف كرديم تا قرارداد طوري تنظیم شود كه در صورت ترك مجدد بازار، پژو متضرر شود و اين اتفاق هم افتاد.

وي خاطرنشان كرد: اين كه ما توانستيم پژو 301 را ساخت داخل كنيم نشان مي دهد كه در قراردادي كه اجرا شد موضوع انتقال دانش و تكنولوژي مدنظر اصلی بوده و بحمدالله انجام شده است.

مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو توليد محصول 301 در سال 98 را كار بسيار خوبي توصيف كرد و در پاسخ به كساني كه اظهار مي كنند امكان توليد اين خودرو وجود ندارد گفت: وقتي ما در ايران خودرو به سراغ كاري مي رويم حتما اتفاق مي افتد، البته با حمايت و پشتيباني قطعه سازان كه همواره فعل خواستن را صرف مي‌كنند و مفتخرم که اعلام دارمما بدون حضور پژو اين پروژه را تا تحقق كامل پيش خواهيم برد.

وي علاوه بر خودروی پژو 301، توليد و عرضه 207 با سقف پانوراما و دناپلاس با گيربكس اتوماتيك را برنامه سال جاري ايران خودرو اعلام كرد و گفت: ما در شرايط جنگ اقتصادي قرار داريم و خانواده گروه صنعتي ايران خودرو بايد دست در دست هم از مسير بحران عبور كند و مطمئنیم در سایه حمایت شما سهامداران این مهم اتفاق خواهد افتاد. وی تصریح داشت که مقام معظم رهبري سال 98 را سال رونق توليد نام گذاري كرده اند و همه بايد كمك كنيم تا از راه توليد و صادرات اقتصاد مملكتمان را رونق بخشيم.

مدیرمدبر صنعت خودروسازی همچنین تصریح کرد که متاسفانه در سال مالی گذشته به دلیل کمبود خودرو شرکت های خودروساز را مجبور به پیش فروش گسترده خودرو کردند و همین موضوع مشکلات بعدی را رقم زد. این مدیر با تجربه با تبیین این مورد که دست اندرکاران اعتقاد داشتند کمبود خودرو سبب افزایش نرخ در بازار شده است و بخاطر همین ما را ملزم به پیش فروش می کردند اضافه کرد اما باید در نظر داشت که افزایش شدید نرخ قطعات این رشد را سبب شد. به گفته مهندس یکه زارع بودجه این شرکت تولید 390.000 خودروی تعهد شده و 200.000 خودروی دیگر که مجموعا تولید 590.000 خودرویی میشود را برای سال 98 رقم میزند. مدیرعامل مجموعه در این مجمع پیشنهاد تغییر فرمول قیمت گذاری را داد و توصیه نمود اگر میخواهید شرکت های خودروساز از این فشار رهایی یابند قیمت خودرو را آزاد نمایید. مدیرعامل شرکت در پایان گزارش خود به این موضوع مهم اشاره کرد که در صورتی که تحریم نمیشدیم بنا داشتیم در سال 97 حتی رکورد سال 96 را بزنیم اما شرایط دشوار شد ولی از نفس نیفتاده و در مسیر طی طریق کردیم و حتی برای سال مالی 98محصولات جدید ایران خودرو را به بازار عرضه می کنیم همچون:

 • دنا پلاس اتومات که این خودرو نهایتا تا پایان سال 98 به بازار عرضه می شود.
 • پژو 301 که این خودرو تا حداکثر پایان اردیبهشت ماه سال 99 به بازار عرضه می گردد.
 • هایما S7 پلاس
 • هایما M5
 • همچنین پژو 2008 بعنوان اولین محصول 5 ستاره کشور به بازار ارائه گشته که با کیفیت ترین محصول این شرکت محسوب می شود.

در پایان مجمع همانطور که اشاره شد مهندس هاشم یکه زارع اعلام نمود افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی و خروج از ماده 141 بزودی انجام خواهد شد.

حیفمان می آید گزارش به انتها برسد و از بچه های خوب روابط عمومی و مدیریت فرهیخته و دانشمند آن که در طول سال و فعالیت های خود به بهترین نحو نشان دادند که تعامل یک بنگاه اقتصادی بزرگ با اهل رسانه و غیر چگونه باید باشد نام نبریم که برای دانشجویان خود همباره کار تیمی این روابط عمومی را مثال می گیریم.

سخن مدیرعامل

سخن با را اين كلام نويد بخش خداوند رحمان آغاز ميكنيم كه ميفرمايد: (... و لن یجعل الله علی المومنین سبیلاً و خداوند هرگز كافران بر را مؤمنان تسلّطى نداده است﴾ ( النّساء/141). رهيافت اساسي و باور بنيادين جامعه ايراني در روزگار عسرت و محدوديت، تمسك به محكم آياتي است به را ما كه ساحل امن و ايمن رهنمون خواهد بود. ترديد نيست در كه چنين هنگامه ای ما به عنوان اعضاي خانواده گروه صنعتي ايران خودرو در كنار ساير بخش هاي توليدي، صنعتي و اقتصادي كشور با اتكاء بر اين باور تابناك بر مداومت در پي گيري فعاليت هايي كه منجر به تقويت توليد ملي و ارتقاء آن نام خواهد شد، تاكيد ميكنيم و با اتكاي بر قوه ايمان و توكل و همچنين دانش، بينش و مهارت، اهتمام خود را براي برون رفت از مشكلات و حل مسايل پيش روي به كار خواهيم بست. تجربه چهل سال مقاومت استقلال خواهانه و آزادي جويانه ملت در جمهوري اسلامي ايران نشان داده است كه توفيق در سايه توجه به ظرفيت هاي دروني و بهره گيري آگاهانه و انديشمندانه از سرمايه هاي ملي به دست خواهد آمد و در عرصه هايي كه شاهد بالندگي كشور بوده ايم، توانسته ايم از آنچه استعداد و توان ملي است به بهترين نحو استفاده كنيم. چنين است توفيقاتي كه در صنعت خودرو كشور به دست آمده است. بي ترديد در كشور به رغم مسايل و معضلات بي شمار، با وجود برخي كم مهري هاي داخلي و محدوديت هاي بين المللي قطار توسعه در مسير خودكفايي و خودباوري قرار دارد.

درحال حاضر، ارتقاي توان طراحي محصولات جديد و طراحي پلتفرم بر اساس دانش بومي و افزايش عمق ساخت داخل محصولات به منظور مقابله با فشارهاي بين المللي و تحريم ها در دستور كار گروه صنعتي ايران خودرو قرار دارد و انتظار مي رود در آينده نزديك، بهره برداري از اين توانمندي ها، نقطه پاياني بر ترديدهاي موجود در صنعت خودروي ايران رقم زند

برنامه هاي كلان حوزه توسعه محصول در سال 98:

 • شناسايي روش هاي نوين فروش در دهك هاي مختلف جامعه
 • ارزيابي جايگاه محصولات از نظر مشتريان طبق برنامه زمان بندي
 • بكارگيري شيوه هاي جديد ترغيب و ترويج به جاي تخفيفهاي ريالي و انجام تبليغات مؤثر
 • تهيه و تكمیل برنامه جامع بازاريابي ديجيتال
 • اجرا و تكمیل پروژه «تابلو رنگ» و توزیع آن به كليه نمایندگی ها
 • افزا یش تعداد كيوسك های الكترونیكي در نمايندگي ها بعنوان يك استاندارد الزامي و تقویت محتواي آن
 • برنامه ريزي جهت بهره مندي از توان شركاي خارجي در جهت اجراي تبليغات محصولات و رسيدن به اهداف كلان بازاريابي و فروش
 • طراحي و اجراي كمپین های تبلیغاتی مختلف براي محصولات جديد

اهداف و برنامه هاي حفظ و توانمندسازي شبكه در سال 98:

 • اجراي برنامه هايي در جهت بهبود شاخص رضايت نمايندگي (DSI)
 • طرح هاي حمايت و بازنگري در فعاليت نمايندگي هاي كم فروش
 • طرح سامان دهي نيروهاي نمايندگي ها با هدف ايجاد انگيزه بيشتر و توسعه نيروي انساني نمايندگي
 • آموزش صاحبان امتياز با هدف افزايش مشاركت نمايندگي ها در تبليغات و بازاريابي منطقه اي
 • توسعه آموزش شبكه بر اساس نيازسنجي جديد
 • اجراي طرح ارتقاء نمايندگي ها با همكاري شركت ايساكو
 • اجراي طرح رتبه بندي نمايندگي ها
 • ارزيابي نمايندگي ها بر اساس مدل ابلاغي وزارت صنايع
 • اجراي طرح بهبود سيستم اطلاعاتي نمايندگي ها

اهم اقدامات صورت گرفته در سال 1397 و مهمترني اولويت ها ي كاري سال 1398

 • گام هاي صادراتي
 • افزایش تولید در رزوهای پایانی سال
 • جهاد خودکفایی
 • استمرار افزایش کیفیت محصولات
 • واگذاری شرکت های زیرمجموعه
 • سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در محصولات ایران خودرو
 • مسئولیت های اجتماعی ایران خودرو

مهمترين اولويت هاي كاري در سال 1398:

 • تشكيل كميته تدابير ويژه جهت واكنش سريع به تحولات و مخاطرات محيط كسب و كار شركت
 • تعريف پروژه پژو 301 ساخت داخل بدون همكاري پژو
 • تعمیق ساخت داخل
 • تعريف پروژه هاي كاهش ارزبري خودروهاي برند ايران خودرو
 • طراحي و توسعه محصولات جديد در كلاس هاي مختلف بر روي پلتفرم هاي جدید ایران خودرو
 • تعريف واريانتهاي جديد و تغيير تركيب برنامه توليد در راستاي افزايش توليد واريانتهاي داراي وابستگي كمتر و ارزبري پائين تر
 • توسعه صادرات
 • توسعه برند ملي
 • كوچك و چابك سازي ساختار سازماني
 • همكاري با شركتهاي دانش بنيان و دانشگاههاي كشور و استفاده از توانمندي هاي داخلي در گروه صنعتي در جهت كاهش وابستگي به منابع و تكنولوژي هاي خارجي با تكيه بر قابليتها و توانمندي هاي داخلي

جايگاه شركت در صنعت

فعاليت اصلي شركت توليد خودرو و قطعات بدنه، موتور و مونتاژ انواع اتومبيل هاي سواري و وانت مي باشد. كاهش تعدادي فروش خودرو سواري در دوره جاري نسبت به دوره مشابه سال قبل 49 درصد و كاهش مبلغي فروش 35 درصد مي باشدكه اهم دلايل آن عبارت است از فضاي كسب وكار موجود دركشور، تغييرات افزايشي نرخ ارز و نهاده هاي توليد، كمبود قطعات جهت تكميل مكانيكي خودرو، معلق ماندن قراردادهاي تجاري مشترك و... مي باشد.

ارزش هاي سازماني:

ما خانواده بزرگ گروه صنعتي ايران خودرو با اعتقاد و التزام به اصل توسعه پايدار در مسير تعالي بر يادگيري، خلاقيت و كار تيمي ارج نهاده و با تمركز بر ارزش افزايي براي مشتري و ساير ذينفعان، خود را در رعايت موضوعات زيست محيطي، ايمني و اجتماعي مسئول مي دانيم.

چشم انداز شركت ايران خودرو:

ايران خودرو اولين خودروساز منتخب مشتريان ايراني كه با ارزش آفريني، سودآوري پايدار و اتكـا بـه تعهـد، دانـش و مهـارت همكـاران خـود، محصولاتي به روز و دوستدار محيط زيست در بازارهاي داخلي و جهاني عرضه مي نمايد.

مأموريت:

سازماني ارزش آفرين و دانش محور، مبتني بر ارزش هاي حرفه اي و اخلاقي، ايفاء كننده نقشـي مـوثر در پيشـرفت صـنعتي كشـور، بـا ارائـه محصولاتي رقابت پذير و منطبق با استانداردهاي زيست محيطي در فعاليت هاي توليدي، خدماتي و تجاري بخش وسايل حمل و نقل.

ایران خودرو1

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.