A+ A A-

photo 2019 11 06 13 26 27

تهران نیازمند سند "راهبرد تاب آوری شهری" (Urban Resilient Strategy) است.

تهران مانند هر کلانشهر دیگری در جهان مجموعه ای از اسناد توسعه دارد که تحت عنوان طرح جامع و طرح های تفصیلی شناخته می شوند. سایر طرح های ساختاری و طرح های ویژه نیز کارکرد خاص خود را دارد. مانند هر شهر دیگری، تهران نیز مجموعه ای است پیچیده و درهم تنیده از شبکه های ارتباطی شامل شبکه های زیرساختی، شبکه های اجتماعی و فرهنگی و نهادهای مدنی که همچون سلسله و شریان های حیاتی یک موجود زنده و پویا موجودیت، دوام و بقای آن را شکل می دهد. این یک اصل مسلم است که هر موجود زنده ای در مسیر حیات، سرزندگی و شادابی خود همواره با مخاطرات و تهدیداتی روبرو است که ممکن است به ناگهان و غیرمترقبه رخ دهد و یا همچون یک بیماری مزمن به صورت دوره ای، متناوب و تدریجی سلامت و حیات این موجود را با چالش های جدی مواجه نماید.

می توان صحنه ای را ترسیم و مجسم کرد که در آن تهران با مخاطرات ناخواسته ای مانند وقوع یک زلزله شدید و سیل ویرانگر، شیوع یک بیماری فراگیر، کاهش یا قطع ناگهانی و از کارافتادگی تاسیسات و ساختارهای زیربنایی شهر و خصوصا آب و برق، برهم ریختگی، گسست و یا فروپاشی ساختارها و مناسبات درونی سیستم های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و اداری شهر و بسیاری شوک های پیش بینی نشده دیگر مواجه شود. در چنین شرایطی، ظرفیت و توان عمومی شهر و اجزای تشکیل دهنده آن مانند شهروندان، جوامع، نهادها، موسسات، شبکه های کسب و کار و تجارت و بطور کلی سامانه های اقتصادی، اجتماعی و زیرساختی برای تاب آوری در مقابل این شدائد چقدر است و شهر چگونه می تواند تاب بیاورد و دچار شکست و از هم گسیختگی نشود، خود را بازسازی و احیا نماید و همچنان با سرزندگی و نشاط به حیات خود ادامه دهد. چند ویژگی را برای شهرهای مقاوم و تاب آور برشمرده اند. شهر تاب آور شهری است که از تجارب گذشته برای تصمیم گیری های آینده درس گرفته و در مواقع اضطرار با استفاده از این تجارب عکس العمل به موقع و مناسب از خود نشان دهد. منابع و ثروت کافی، مناسب و متنوع را به عنوان جایگزین برای منابع از دست رفته پیش بینی و ذخیره کرده و از ساختارهای اقتصادی، زیربنایی و مدیریتی قوی، مستحکم و منسجم برخوردار باشد و با استفاده از راهبردها و اقدامات جایگزین برای پاسخگویی به شرایط متغیر و پیش بینی نشده انعطاف پذیری از خود نشان دهد و در نهایت مدیریت شهر باید بتواند در مواقع اضطراری و مواجهه با مخاطرات ناگهانی حس همگرایی و جمع گرایی را در سطوح و لایه های مختلف مشورتی و عملیاتی برای اجرای تصمیمات ایجاد و ضمن تجمیع، انسجام، یکپارچه سازی و هماهنگ سازی سیستم های مختلف، متفاوت و خاص شهری حس همگرایی، همسویی و مشارکت جمعی را در سطوح و لایه های مدیریتی در اجرای تصمیمات ایجاد نماید. سند راهبردی تاب آوری شهری در واقع محصول فرآیندی است که طی آن شهر و مدیریت آن درک و شناخت بهتری از چالش های پیش روی خود پیدا می کند و راهکارها و توانمندی های خود برای مواجهه با این چالش ها را براساس اولویت ها و منابع پیش بینی شده مورد بازنگری قرار می دهد. سند راهبردی تاب آوری شهری طرح جامع شهر و یا یکی از اسناد پایین دستی آن و یا برنامه مدیریت بحران نیست بلکه سندی است که چارچوب و مبانی لازم برای تهیه یک برنامه اقدام را ارائه می نماید.  برنامه ای که در آن پروژه ها و طرح های پیشگام، ابتکاری و خلاقانه ای مبتنی بر منابع و توانمندی ها برای عرصه ها و حوزه های آسیب پذیری شهر تعریف و آماده می شود.

از سال 2013 (م) سازمان و شبکه ای تحت عنوان 100 شهر تاب آور (100 Resilient cities) ایجاد گردیده است. اعضای این شبکه از طریق دسترسی به منابع علمی قادر و توانمند خواهند شد تا نقشه راه تاب آوری شهرهای خود را حول چند محور اساسی که یکی از مهمترین آنها حمایت های مالی و تدارکاتی جهت ایجاد ساختار و پست سازمانی مناسب تاب آوری شهری در بدنه شهرداری ها و کمک به گماردن مدیری صاحب صلاحیت برای هدایت و راهبری اقدامات شهرداری در این زمینه است، تهیه نمایند.

تاکنون بسیاری از کلانشهرها و شهرهای بزرگ جهان مانند لس آنجلس، برکلی، تورنتو، ونکوور، مونترال، بارسلون، آتن، بوستون، نیویورک، واشینگتن، پاریس، لندن، مکزیکوسیتی، سیدنی، رم، سنگاپور، نایروبی، ریودوژانیرو، جاکارتا و . . . به این شبکه پیوسته اند و با کمک گروه های کاری و کارشناسی دبیرخانه این سازمان سند تاب آوری شهری برای شهرهای خود تهیه کرده اند. تهران در معرض زلزله با انواع مشکلات ناشی از آلودگی های محیطی و هوا، ترافیک، فقر و کمبود امکانات شهری، ناتوان در تامین بودجه و منابع مالی برای اداره شهر، متکی بر درآمدهای ناپایدار و بالاخره مستعد تنش های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیازمند داشتن چنین سندی است. جا دارد شهرداری تهران با پیوستن به این شبکه جهانی و استفاده از تجارب اعضای آن نسبت به تهیه سند تاب آوری شهری و ایجاد ساختار و سازمان مناسب و گماردن مدیریتی صاحب صلاحیت حرفه ای برای اجرای آن همت گمارد.

 

  • مهندس علیمحمد علیخان زاده

مدیرعامل اسبق مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران

 

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.