A+ A A-

برگی از تاریخ را امید می‌نویسد

omid

برگی از تاریخ را امید می‌نویسد
دکتر عسکری و مدیریتی برنامه گرا

قنات که توسط مقنیان ایرانی اختراع شده ، هزاران سال قدمت دارد و این اختراع که امروزه شهرت جهانی پیدا کرده بعدها از ایران به بسیاری از کشورهای جهان انتقال یافته و مورد استفاده مردم در دیگر نقاط دنیا قرار گرفته است و آنچه مسلم است اینکه قنات به هر جا راه پیدا کند، سکونت دائم و رونق کشاورزی و عمرانی آبادانی با خود به ارمغان آورده است.


امروز دستی از آستین مردی از دیار آشنا به آب و آبادانی و کویرشناسی آشنا به زادگاهش بیرون شده تا نقش آب در زمین کویر جاری کند و رشد و نمو آبادی را به زمین تفیده از بی آبی برساند معادن در دل کویر را سیراب تا به پاداشی این نعمت اورده معادن ذخایر خود را ارزانی بدارند و سایه ساران بر زمین سایه ندیده نعمت کشت کار در خیش تراکتور چون مغان، هفت تپه و سر سبزی سهند و سبلان، لاهیجان، رودبار و پسته کرمان با آب رسیده به همت امید ورقی از تاریخ حیاتی موجودات را تعریف دیگری چون قنات داشته باشد.
امید عسکری را در سود سبد سهام نبینیم در اقدام ارزشی خدمت به انسان که بزودی جنگ آب را آغازید باشیم. در باب هنر مدیریت دکتر عسکری که از بزرگان اقتصاد کشور بوده و او را پدر مالیات نوین می‌خوانند همین بس که شرکت سرمایه‌گذاری امید در سال 1395 بر اساس اعلام شرکت بورس اوراق بهادار تهران همواره جزو 50 شرکت فعال‌تر بورس اوراق بهادار تهران بوده و طبق آخرین رتبه‌بندی شرکت بورس اوراق بهادار تهران در سه‌ماهه چهارم رتبه 20 را به خود اختصاص داده است و درحالی‌که بازده کل سهام شرکت‌های چندرشته‌ی صنعتی کشوری، ملی و... منفی و صفر بوده، توانسته است برای سرمایه‌گذاری امید بازدهی 30 درصد به ارمغان بیاورد آن‌هم بدون استفاده از محل سود انباشته، مطالبات و آورده نقدی که مطلعان بازار می‌دانند چه شاهکاری در این آمارها نهفته است.
شایان‌ذکر است بر اساس بهای تمام‌شده بخش عمده پرتفوی بورسی شرکت به شرکت‌های معدنی اختصاص یافته است که 28 درصد سهم کگل و 28 درصد نیز سهم کچاد است. درمجموع پرتفوی بورسی شرکت سال گذشته 48 درصد و ان ای وی شرکت 19 درصد رشد داشته، همچنین در بخش غیربورسی 26 درصد از پرتفوی متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی سپه و 22 درصد از آن مربوط به سنگ‌آهن گهرزمین است.

omid1
این مدیر مدبر در ادامه پیرامون سرمایه‌گذاری‌های صورت پذیرفته اضافه کرد در شرکت پتروامید آسیا 650 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است که با احتساب سود و کارمزد بانکی پرداخت‌شده این مبلغ به 1024 میلیارد تومان می‌رسد. وی افزود در قرارداد منعقدشده قیمت‌ها مناسب و به‌صورت افزایشی در نظر گرفته شده است و با این قرارداد سرمایه‌گذاری انجام‌شده در مدت 5 سال باز خواهد گشت. قرارداد بدین‌صورت است که چه نفت در مخازن قرار بگیرد و چه نگیرد هزینه دریافت خواهد شد و پیش بینی می‌شود که در سال 96 درآمد این شرکت بیش از 75 میلیارد تومان خواهد بود.

omid2
مدیرعامل شرکت در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد با توجه به برگزاری دیرهنگام مجمع گهرزمین سود سال 95 این شرکت در سال مالی 96 شرکت سرمایه‌گذاری امید شناسایی خواهد شد و احتمال دارد در این سال سود دو مجمع 95 و 96 شرکت مزبور شناسایی شود. همچنین یادآور شد که شرکت گهرزمین برای سال مالی 96 خود 250 میلیارد تومان سود پیش‌بینی کرده است.
دکتر علی عسکری پیرامون برنامه‌های آتی سرمایه‌گذاری امید گفت شرکت در نظر دارد در سال مالی جاری شرکت توسعه صنایع معدنی امید را واگذار کند. همچنین در صورت وجود شرایط مناسب شرکت توسعه گوهران امید نیز واگذار خواهد شد.
وی افزود شرکت در حال انجام مقدمات کار برای عرضه شرکت‌های نیروگاه گیلان، گهرزمین، لیزینگ امید، پتروامید آسیا و ساختمانی سپه در فرابورس و بورس است.
پایان‌بخش سخنان این مدیر خوشنام و برجسته اقتصادی کشور، سخنی پیرامون افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران به‌منظور تهاتر بدهی سهامدار عمده یعنی بانک سپه بود و گفت این موضوع در دستور کار هیات‌مدیره قرار دارد که در صورت کسب مجوزهای لازم در سال مالی جاری اجرایی خواهد شد.
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید (سهامی عام) در تاریخ 31/02/96 در مجتمع فرهنگی- ورزشی تلاش تشکیل شد.
در این مجمع که با حضور 96 درصد سهامداران حقیقی و حقوقی، اعضای هیات-مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع بر عهده آقای حامد هیئت‌داودیان بود که خانم مریم زمانی‌فریزهندی و آقای سعید نخستین در مقام نظار اول و دوم و آقای علی عسکری به‌عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.
در ادامه با قرائت گزارش هیات‌مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیت‌های صورت-پذیرفته در طی سال مالی منتهی به 30/10/1395 و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع‌نشینان با طنین صلوات خود ضمن تصویب صورت‌های مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده 129 با تقسیم سود 266 ریالی به ازای هر سهم به کار خود پایان دادند.
همچنین مجمع، سازمان حسابرسی را به‌عنوان حسابرس مستقل و بازرس اصلی و علی‌البدل شرکت برای مدت یک سال انتخاب نمود.
مجمع، اشخاص حقوقی ذیل را برای مدت دو سال به‌عنوان اعضای هیات‌مدیره انتخاب نمود:
- بانک سپه
- شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی سپه
- شرکت خدمات آینده‌اندیش‌نگر
- شرکت مدیریت توسعه گوهران امید
- صندوق بازنشستگی، وظیفه، ازکارافتادگی و پس‌انداز بانک‌ها
پیام هيات مديره
هیات‌مدیره و مدیریت شرکت معتقد است که امانت‌دار سهامداران محترم بوده و به‌منظور حفظ و حراست امانت واگذارشده، وظیفه خود می‌داند که از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نورزیده و در راستای تحقق این هدف و به‌منظور ادامه روند پویایی و موفقیت شرکت در سال مالی مورد گزارش در جهت اصلاحات اساسی و متنوع‌سازی پرتفوی و افزودن حجم سرمایه‌گذاری‌ها و استفاده بهینه از موقعیت‌های بازار سرمایه و همچنین بازارگردانی سهام گروه، اقدامات اساسی لازم را به عمل آورده و برنامه‌ریزی‌های خود را بر اساس رضایت‌مندی، حفظ و ارتقای منافع و ثروت سهامداران بنا نهاده است. گزارش حاضر دربرگیرنده اهم فعالیت‌های شرکت در جهت نیل به اهداف و استراتژی‌های مصوب در قالب سند راهبردی مصوب هیات‌مدیره شرکت می‌باشد.
هیات‌مدیره شرکت معتقد است تمامی افتخارات و موفقیت‌های کسب‌شده در سایه حمایت بی‌دریغ و به پشتوانه سهامداران محترم حاصل شده است. تعامل مطلوب و بیان انتقادات سازنده شما سهامداران محترم مطمئنا چراغ راه موفقیت هر چه بیشتر ما در آینده خواهد بود. در این راستا، بهره‌مندی از نظرات و رهنمودهای شما عزیزان را ارج نهاده و آن را بستری مناسب جهت بهبود فرآیندهای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی خود می‌دانیم.
در پایان لازم می‌دانیم که از تمامی سهامداران محترم که در این مجمع حضور به هم رسانده‌اند صمیمانه تشکر و قدرانی نماییم. مدیریت شرکت بر طبق رسالت و وظایف خود در هر زمان با افتخار، پذیرا و پاسخگوی سهامداران محترم بوده و مقدم شما عزیزان را که بدون شک موجب خیروبرکت و دلگرمی است، گرامی می‌دارد.
برنامه‌های آتی شركت
- اصلاح ساختار مالی و افزایش سرمایه هلدینگ
- مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و به‌کارگیری ابزارهای مالی جدید جهت تامین مالی شرکت‌های تابعه
- نظارت موثر بر عملکرد، تقویت انضباط و شفافیت امور مالی شرکت‌های گروه و ارائه گزارشات به‌موقع و شفاف به مراجع ذی‌صلاح و کنترل هزینه‌ها.
- اقدام در جهت پذیرش و عرضه سهام برخی از شركت‌های تابعه در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران
- حفظ و تقویت جایگاه شركت در گروه معدنی و حضور فعال‌تر در صنایع بالادستی و پایین‌دستی نفتی، انرژی، ساختمانی و واسطه‌های مالی
- اصلاح مستمر پرتفوی سهام و خروج از سرمایه‌گذاری‌های راكد و كم‌بازده
- تخصصی نمودن فعالیت‌های شركت‌های تابعه و جلوگیری از موازی‌كاری و تداخل فعالیت‌ها و ادغام یا انحلال شركت‌های موازی
- استفاده از فرصت‌های ناشی از اجرای اصل 44 قانون اساسی در واگذاری سهام شركت‌های دولتی
- آمادگی برای حضور موثر در توسعه مخازن استراتژیک نفتی کشور
- بسترسازی و اقدامات لازم جهت تامین مالی پروژه‌های گروه از طریق منابع مالی خارجی
- نظارت در تکمیل پروژه‌های در حال اجرا بر اساس برنامه زمان‌بندی و پرهیز از ورود به پروژه‌های جدید که فاقد ارزش‌آفرینی برای شرکت می‌باشند.
- تکمیل زنجیره تولید در صنعت سنگ‌آهن و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در زنجیره تولید
اهم اقدامات صورت‌پذیرفته طی سال مالی مورد گزارش
‌ مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و کمک به تامین مالی طرح‌های توسعه آن‌ها از طریق آورده نقدی یا کمک برای اخذ تسهیلات بانکی و انتشار اوراق بدهی، شایان‌ذکر است میـزان افـزایش سـرمایه در شرکت‌های سرمایه‌پذیر طی سال مالی 95 معادل 066/10 میلیارد ریال بوده است که عمـدتا از محـل مطالبـات حال‌شده سود سهام شرکت سرمایه‌گذاری امید تامین گردید.
‌ •برگزاری جلسات مجامع و بودجه شرکت‌های زیرمجموعه طبق برنامه زمان‌بندی شده
‌•بازارگردانی و حمایت از سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی گروه
• برنامه‌ریزی برای توقف یا خروج از سرمایه‌گذاری‌های راکد، کم بازده و زیانده از قبیل شرکت‌های گچ کردستان، خمیرمایه لرستان، صنایع کاغذ غرب و صنایع دارویی شهید مدرس
• عرضه سهام شرکت‌های مدیریت انرژی امید تابان هور، سرمایه‌گذاری گوهران امید در فرابورس ایران، پذیرش و درج نماد شرکت تامین سرمایه امید در بورس اوراق تهران، پذیرش سهام شرکت نیروگاه گـیلان در فرابـورس ایران و ارائه درخواست پذیرش سهام شرکت گهرزمین در فرابورس ایران، همچنین برنامه‌ریزی برای پذیرش و عرضه سهام شرکت‌های لیزینگ امید، پتروامید آسیا و ساختمانی سپه نیز در دست اقدام است.
• بومی‌سازی تولید انبوه مخازن CNG با استفاده از ورق‌های تولید داخل در شرکت آسیا نامـا و دریافـت لـوح تقدیر از مقامات مسئول به‌عنوان شرکت برتر در تحقق اقتصاد مقاومتی
•پیگیری جدی برای تکمیل خط لوله انتقال آب خلیج‌فارس به شرکت‌های چادرملو و گل‌گهر
•بهره‌برداری از طرح‌های عظیم و ملی شرکت‌های تابعه و وابسته از قبیل:
- معدنی و صنعتی چادرملو
- معدنی و صنعتی گل‌گهر
- گهرزمین
- پتروامید آسیا
• تسویه مطالبات سود سال مالی 94 سهامداران حقیقی و سهامداران حقوقی به‌استثنای سهامداران عمده شرکت
• اصلاح ساختار سازمانی هلدینگ امید و تقویت بدنه کارشناسی با هدف نظارت و کنترل بیشـتر و دقیق‌تر بـر فعالیت شرکت‌های گروه
• انجام اقدامات لازم و پیگیری برای چابک‌سازی و اصلاح ساختار سازمانی برخی شرکت‌های گروه از قبیل گل گهر، پتروامید آسیا، ساختمانی سپه و گردشگری امید تابان آسیا
• مشارکت در مناقصه احداث پروژه مخازن نفتی استراتژیک به ظرفیت 10 میلیون بشکه در بندر جاسک
شرکت از منظر بورس و اوراق بهادار تهران
شرکت در تاریخ 16/10/1386 به‌عنوان چهارصد و سی و هشتمین شرکت پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و در گروه شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی با نماد «وامید» درج شد و سهام آن برای اولین بار در تاریخ مذکور به قیمت هر سهم 700/3 ریال مورد معامله قرار گرفته است.
تجزیه‌وتحلیل ریسک شرکت
نظر به اینکه شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید در صنعت شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی فعالیت می‌نماید، ریسک نوسانات قیمت سهام در ارتباط با پرتفوی شرکت عمدتا مرتبط با صنایع معدنی )سنگ‌آهن( و صنعت سیمان است، ریسک سیستماتیک مرتبط با پرتفوی شرکت وابسته به سیاست‌های دولت در ارتباط با واگذاری حق بهره‌برداری از معادن و نرخ فروش محصولات تولیدی شرکت‌های سنگ‌آهنی )چادرملو و گل‌گهر و گهرزمین) و همچنین بازار عرضه و تقاضای محصولات سیمانی و فروش برق می‌باشد.
به‌غیراز ریسک‌های سیستماتیک سیاسی و اقتصادی )شامل دوره‌های رکود و رونق( که بر اوضاع کلی اقتصاد جهانی، منطقه‌ای و اقتصاد کشور به‌خصوص بازار سرمایه، اثرگذار هستند، ریسک‌های موجود که بر فعالیت شرکت تاثیرگذار می‌باشند، به شرح زیر است:
ریسک نوسانات نرخ ارز
تغییرات نرخ ارز یکی از عمده ریسک‌هایی است که بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار
می‌دهد. بورس اوراق بهادار تهران نیز به علت حضور شرکت‌هایی که منابع یا مصارف ارزی دارند تحت تاثیر تغییرات نرخ ارز می‌باشد. این موضوع می‌تواند سبد سرمایه‌گذاری شرکت را تحت تأثیر قرار دهد.
ریسک مربوط به تغییر شرایط بین‌المللی
عدم اطمینان به پایداری برجام و لغو کامل تحریم‌ها و محدودیت‌های اقتصادی می‌تواند فعالیت شرکت‌های ایرانی و جریان کسب‌وکار و تجارت را با محدودیت مواجه نموده و به‌طور مستقیم بر عملکرد شرکت‌های سرمایه‌پذیر تأثیرگذار باشد.
ریسک مربوط به تغییر مقررات و آیین‌نامه‌های دولتی
تغییر قوانین مربوط به قیمت‌گذاری منابع طبیعی توسط دولت منجر به افزایش نااطمینانی در نرخ مواد اولیه مصرفی برخی صنایع شده است که می‌تواند تأثیر بسزایی در ارزش شرکت‌های پتروشیمی، سنگ‌آهنی و فولادی به‌طور مستقیم و سایر صنایع به‌طور غیرمستقیم داشته باشد.
ریسک نقد شوندگی
محدودیت در تامین منابع مالی لازم به دلیل کاهش توانایی در فروش یک دارایی یا سهام برخی از شرکت‌هایی که درصد شناوری و حجم معاملات روزانه اندکی دارند.
ریسک تورم و نرخ سود
افزایش قیمت کالاهای مصرفی و سرمایه‌ای تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم بر بازار سهام دارد. نوسانات و تغییرات قیمتی در بازارهای موازی بازار سهام یکی از تاثیراتی است که در این قالب می‌توان مطرح نمود. همچنین تغییرات نرخ سود که در نرخ تنزیل برای بررسی طرح‌ها و ارزش‌گذاری سهام تبلور می‌یابد، متاثر از تغییرات نرخ تورم می‌باشد.

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.