A+ A A-

گفتگوی اختصاصی با مدیرعامل شرکت تامین ماسه ریخته گری جناب آقای مهندس کوروش عاطفی

مهندس کوروش عاطفی
مهندس کوروش عاطفی مدیرعامل خوش فکر و رزومه دار شرکت تامین ماسه ریخته گری که بیش از دو دهه سکان داری در شرکت های بزرگ ایران را در سابقه خود داشته است طی مصاحبه ای اختصاصی با پایگاه و نشریه اقتصاد و بیمه به بیان برنامه های مدون و نقطه نظرات خود برای آینده و پیشبرد برنامه های آتی شرکت برای سربلندی و افتخار آفرینی کشور عزیزمان ایران پرداخت. در ادامه به پرسش و پاسخ های مذکور توجه فرمایید:

اقتصاد و بیمه 1) لطفاً از سوابق کاری و تجارب خود مختصری بفرمایید:

سال

سمت

نام شرکت

توضیحات

1376 لغایت 1380

مدیرکارخانه

شرکت شتابکار

گروه ایران خودرو

1380 لغایت 1383

معاون مهندسی مدیرعامل

شرکت مگا موتور

گروه سایپا

1383 لغایت 1386

عضو هیات مدیره و مدیر عامل

شرکت گداز قطعه کیا

گروه سایپا

1386لغایت 1387

عضو هیات مدیره و مدیرعامل

شرکت ریخته گری آلومینیوم ایران خودرو

گروه ایران خودرو

1387 لغایت 1390

عضو هیات مدیره و مدیرعامل

ذوب فلزات ابهر

خصوصی

1390 لغایت 1392

رئیس هیات مدیره

شرکت لرستان گداخت

خصوصی

1392 لغایت 1396

عضو هیات مدیره و مدیرعامل

شرکت shasta- WTD

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی

این شرکت J.V با ایتالیا بوده است

همچنین عضویت هیات مدیره به صورت غیر موظف شرکتهای: شرکت روان فن آور گروه سایپا (82 - 85 ) و شرکت بلبیرینگ ایران گروه سرمایه گذاری غدیر (83-85)و شرکتهای پارس الکتریک و عالم آرا از گروه شرکتهای شستا (94-92) بوده.

سابقه کار مدیریتی در شرکت های ریخته گری مربوط به سالهای 1383 لغایت 1392 میباشد که در زمینه انواع ریخته گری شامل آلومینیوم، چدن و فولاد فعالیت نموده ام و در طول دوران مدیریت در کارخانه نیز بدلیل کار بروی قطعات ریخته گری ارتباط تنگاتنگ با آنان داشته ام.

اقتصاد و بیمه 2) در مورد شرکت تامین ماسه ریخته گری با نزدیک به نیم قرن سابقه توضیحاتی ارائه فرمایید:

شرکت تامین ماسه ریخته گری در سال 1351 بصورت سهامی خاص با سرمایه ای بالغ بر یک میلیون ریال (حدود 14000 دلار) در شهر تهران تاسیس و ثبت شده که کارخانه تولیدی آن واقع در شهرستان فیروزکوه و در حدود km 150 شمال شرق تهران می باشد.

موضوع فعالیت شرکت مطابق با اساسنامه عبارت از تهیه و استخراج، فرآوری و خرید و فروش ماسه های ریخته گری، ایجاد کارخانه و تاسیسات مربوطه و... می باشد.

این شرکت بعنوان اولین تولید و تامین کننده انواع ماسه های ریخته گری فعالیت خود را در سال 1355 با اخذ پروانه بهره برداری به ظرفیت 80 هزار تن در سال شروع می نماید.

در سال 1370 سرمایه شرکت به 300 میلیون ریال (210.000 دلار ) افزایش می یابد و در سال 1373 به 500 میلیون ریال ( حدود 190 هزار دلار ) و در سال 1374 به سه میلیارد ریال (حدود 744 هزاردلار) و در سال 1375 به شش میلیارد ریال ( حدود 1.350.000 دلار) و نهایتا در سال 1395 سرمایه شرکت به 162 میلیارد ریال (حدود 4.500.000 دلار ) افزایش می یابد.

با توجه به ایجاد بهبود در فرایند تولید و نیز افزایش ماشین آلات پروانه بهره برداری در سال 1380 به 250 هزار تن در سال تغییر می یابد.

شرکت در سال 1371 توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تهران بعنوان تنها شرکت صنعت استخراجی از گروه سایر معادن پذیرفته می شود.

محصولات شرکت:

در حال حاضر شرکت علاوه بر تولید و تامین انواع ماسه ریخته گری با دانه بندی های متفاوت قابلیت تولید و تامین انواع ماسه های رزینی و نیز صنعتی را دارد که بشرح جدول زیر میباشد.

ردیف

شرح کالا

 

ردیف

شرح کالا

1

ماسه رزینی 2%

11

ماسه 0-1

2

ماسه رزینی 3%

12

ماسه 100

3

ماسه رزینی 4%

13

ماسه 101

4

پودر سیلیس

14

ماسه 131

5

پودر میکرونیزه

15

ماسه 141

6

ماسه 1D

16

ماسه 151

7

ماسه 11D

17

ماسه 161

8

ماسه 2D

18

ماسه 171

9

ماسه 3D

19

ماسه 181

10

ماسه سفارشی

20

ماسه 191

از آنجا که مواد معدنی شرکت از محل معادن گسترده و غنی خود تامین می گردد که نوع مواد معدنی آن سیلیس با خلوص حداقل 87% و حداکثر98% در معادن (میانگین 95%) می باشد این شرکت قابلیت تولید محصولات جدیدتر با ارزش افزوده بالاتر را نیز دارا خواهد بود که یکی از اهداف جذب سرمایه نیز همین موضوع می باشد.

همانگونه که در جدول زیر مشاهده می شود این نوع مواد معدنی خام قابلیت مصرف در صنایع زیر رانیز دارا می باشد که باعث ایجاد مبالغ بالاتری در فروش خواهد گردید. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که جهت ایجاد چنین بازارهای جدیدی نیازمند تولید با عیار بالاتر سیلیس میباشد و این بدین معنی است که شرکت بایستی جهت پاسخ به نیاز صنایع مختلف و ایجاد ارزش افزوده بالاتر و مناسب تر خطوط تولید خود را بلحاظ تکنولوژیکی و فرایندی بروز رسانی نماید. همچنین جهت توسعه محصولات نیز اقدام به ایجاد کارخانجات مختلف با محصولات متنوع دیگر نماید.

صنایع کاربردی

موارد مصرف مواد معدنی سیلیس در صنایع مختلف

صنایع شیشه و سرامیک، تصفیه آب، نماسازی بلوک سازی، پشم شیشه، لعاب سرامیک، چینی، کاشی ، ماسه سنگبر و ساب، سند بلاست، ذوب آهن، ریخته گری، ماهیچه سازی، حفاری ها، رنگ، آرایشی و بهداشتی، لوله های GRP و ......

هچنین یکی دیگر از قابلیت های این مواد اولیه تولید بلوک های ماسه آهکی و slab های بتنی AAC می باشد که در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه بعنوان مصالح اصلی ساختمان سازی بکار می روند و قیمت فروش آنها 80 تا 120 یورو در هر متر مکعب می باشد.

بخشی از مواد خام ورودی فرایند تولید از چرخه تولید بنام های مختلفی خارج می گردد، فرایند شرکت نیز از این قاعده مستثنی نیست و درحال حاضر 30% مواد خام ورودی بصورت باطله از چرخه تولید خارج می گردد که اولا در طرح بهبود و بروزرسانی فرایند قابلیت کاهش این موضوع وجود دارد ثانیا مطالعاتی در خصوص امکان فروش و یا تولید محصول جدید با این باطلها در دستور کار هستند.

اقتصاد و بیمه 3) مزیت رقابتی شرکت نسبت به رقبا چگونه است ؟

شرکت های تابعه:

شرکت جهت کاهش بهای حمل و نقل مواد معدنی و نیز ایجاد ارزش افزوده از محل حمل محصولات در سال 1387 مبادرت به تاسیس و ثبت شرکت حمل و نقل میهن ماسه ریخته گری می نماید.

با ایجاد این شرکت قدرت چانه زنی با رقبا در بحث بهای فروش بعلاوه حمل را افزایش خواهد یافت.

فاصله کوتاه کارخانه تا معادن حدود 25 کیلومتر که در طرح کارخانه جدید این عدد به حدود 14 کیلومتر کاهش خواهد یافت.

فاصله کوتاه کارخانه تا پایتخت و نزدیک بودن به استانهای شمالی، خراسان و سمنان و اصفهان که بخش عمده ای از مشتریان در آنجا حضور دارند.

خردایش کم ماده معدنی، وسعت بسیار زیاد معادن که تا حدود 100 سال آینده را با ظرفیت فعلی تولید پاسخگو است.

گرد گوشه بودن محصول و ایجاد مزیت های فنی در فرایندهای مشتریان بخصوص صنایه ریخته گری.

اقتصاد و بیمه 4) فرق بین ماسه های سیلیسی و ریخته گری و سند بلاست و ماسه های سفارشی ومیزان درصد فروش هر کدام را در سال گذشته ذکر کنید؟

پایه تمام ماسه های این شرکت با توجه به معادن آن    Sio2می باشد که در طی فراوری صورت گرفته در پروسه تولید، ماسه ها در سایزهای مختلف دسته بندی می شوند.

ماسه های ریخته گری از سایزmm 7/0 به پایین مانند ماسه 191 و .....

ماسه های سند بلاست در سایز بندیmm 5-2/0 مانند ماسه های D11 و ....

ماسه های سفارشی با دانه بندی مطابق با خواست مشتری و خواص خواسته شده ایشان تهیه می گردد مانند ماسه 171 و .....

ماسه های تصفیه خانه ای با دانه بندی خاص خود و در رنجmm 6-1 مانند ماسه های D3

در سال گذشته میزان فروش به تفکیک هریک از ماسه های تولید شده در جدول زیر ارائه شده است

درصد فروش

نوع ماسه

5/0 درصد

پودر سیلیس و ماسه رزینی

88 درصد

ماسه ریخته گری

5/11 درصد

ماسه صنعتی

اقتصاد و بیمه 5) آیا حضور رقبای خارجی علی الخصوص چینی برای شما تهدیدی محسوب نمی شوند؟

بدلیل بالا بودن هزینه حمل و نقل نسبت به قیمت محصول عملا رقبای خارجی مانند چین توان رقابت را ندارد.

اقتصاد و بیمه 6) چند درصد از بازار داخل را پوشش داده و برای کسب سهم بیشتر از بازار چه اندیشیده اید ؟

از آنجا که متاسفانه تحلیل بازار صورت نگرفته و حتما بایستی اینکار صورت پذیرد، اما با بررسی و جمع آوری اطلاعات حدودا می توان گفت که شرکت در حال حاضر 35 % بازار را در اختیار دارد.

جهت افزایش سهام بازار بایستی:

  • با راه اندازی خط اسید شویی می توان حدود 10 % دیگراز بازار را به خود اختصاص داد.
  • با راه اندازی خط ماسه های رزینی نیز می توان حدود 5 % دیگر به سهم بازار شرکت افزود.
  • با راه اندازی خط تولید ماسه D3 می توان حدود 10 % دیگر به سشهم بازار اضافه نمود.

که البته هریک از اینها در قالب پروژه ای تعریف می گردد و لزوما اقدامات فوق ممکن است در سال 97 به ثمر ننشیند.

اقتصاد و بیمه 7) برای تعامل با شرکت هایی که در صنایع گاز و پتروشیمی و نفت و آب و فاضلاب شهری و کارخانه ای سیمان و بتنی ودیگر فراورده های همسوکه خریداران اصلی محصولات شما بوده اند چه راهکار تعاملی را پیاده سازی می فرمایید؟

با توجه به اینکه صنایع ذکر شده قبلا از مشتریان شرکت بوده اند لکن پس از بررسی مشخص گردید که متاسفانه بدلیل وجود خاک در محصول تولیدی از صف مشتریان خارج گشته اند لذا جهت جذب و جلب نظر آنها بایستی ابتدا فرایند تولید را اصلاح نموده تا به سطح کیفی مورد درخواست مشتریان برسیم. سپس طی مذاکرات و دعوت از آنان جهت بازدید از کارخانه و نمایش بهبودهای ایجاد شده و ارائه نمونه و کنترل کامل فرایند سعی در جلب اعتماد ایشان نماییم.

از سوی دیگر با توجه به قدمت شرکت در این صنعت چنانچه با مشتریان به روش علمی و مهندسی مذاکره گردد اعتماد از دست رفته قابل بازیابی خواهد بود.

لازم به ذکر اینکه در حال حاضر یکی از مشکلات بسیار بزرگ تولیدات جاری نیز وجود خاک در محصولات میباشد.

مهندس کوروش عاطفی 3

اقتصاد و بیمه 8) برنامه حضرتعالی به عنوان مدیر عامل جهت شکوفایی شرکت و طرح های توسعه سودآور و فروش محصول به کشور های هدف صادراتی چیست ؟

چشم اندازوبرنامه های آتی

با توجه به محدودیت های زیست محیطی و جهت کاهش بهای تمام شده بخصوص در بحث حمل بار معدنی از معادن به کارخانه و نیز جهت کاهش بهای تمام شده محصول تولیدی بحث جابجایی کارخانه با ظرفیت 320 هزار تن در سال با تکنولوژی جدیدبه محلی که در فاصله 12 کیلومتری معادن میباشد ( در حال حاضر فاصله کارخانه تا معادن حدود 25 کیلومتر می باشد) مطرح گردیده است و شرکت اقدام به تهیه 20 هکتار زمین نموده است و اقدامات لازم جهت تامین آب ، برق و گاز و غیره نموده است.

جهت توسعه محصول نیز در حال رایزنی با چند شرکت جهت فروش یااستفاده از باطله های فرآیند تولید و نیز به عنوان مواد خام جهت تولید انواع بلوک های ماسه آهکی و اسلب های AAC می باشد.

تدوین برنامه جامع اکتشاف و استخراج از معادن یکی از برنامه های آتی افزایش بهره وری برداشت از ذخایر موجود     می باشد.

ایجاد کارخانه هایی با تولید محصولات جدید مانند اسلب های AAC و ...... به جای کارخانه موجود با آلایندگی کمترو رعایت بیشتر مباحث زیست محیطی

بررسی روی باطله های معدنی جهت تولید یا فروش ویا تولید محصول جدید در صورت امکان

برنامه ریزی مدون در راستای حفظ و افزایش حقوق مشتریان و جهت حضور موثر در بازار رقابتی با افزایش سطح کیفی محصولات وتحویل بموقع همچنین بالا بردن سطح رضایت مشتری وافزایش مشتریان مطرح و بزرگ کشور

تحلیل بازار جهت بازاریابی بهترواستفاده بهینه از ظرفیتهای موجودوجدیدجهت انتخاب نرخ فروش مناسب و رقابتی و همچنین ارائه offer متناسب با مشتریان

اقتصاد و بیمه 9) از دولت و مسئولین دولتی چه انتظاری برای حمایت دارید؟

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در کشور و فشارهای وارده به کشور از بیرون و همچنین رکود موجود این شرکت یکی از شرکت هایی است که توانسته همچنان به فعالیت خود ادامه دهد.

متاسفانه یکی از مشکلاتی که تقریبا همه شرکت های تولیدی با آن دست گریبان هستند نگاه جزیره ای سازمانهای دولتی با آنهاست.

لذا بنظر میرسد برای حل مشکلات موجود طی یک جلسه با حضور کلیه مسئولین شهرستان فیروزکوه شرکت اقدام به توضیح برنامه های خود برای کارخانه موجود و آینده آن نماید و از طرف دیگر با حمایت بیشتری از سوی سازمان صنایع و معادن امکان اخذ تسهیلات کم بهره و بلند مدت منابع مالی طرح جابجایی انجام گردد.

اقتصاد و بیمه 10) برای دریافت تسهیلات ارزی و ریالی چه مشکلاتی دارید که باید بیشتر به آنها پرداخته شود ؟

متاسفانه اخذ تسهیلات هم ارزی و هم ریالی با دوره بازپرداخت بلند مدت که مناسب طرح تولیدی و اجرایی باشد عملا با بهره های بالا از سوی بانک ها انجام می گردد. و عملا توجیه اقتصادی را از بین خواهد برد.

تنها بانک تخصصی صنعت و معدن است که امکان پرداخت تسهیلات بلند مدت با دوره تنفس و بهره کم دارد که عملا اخذ تسهیلات از آن نیز بسیار پیچیده و مشکل میباشد و امیدواریم دراین زمینه مساعدت صورت پذیرد.

اقتصاد و بیمه 11) سیاست شرکت در خصوص سهامداران و بازار سرمایه چیست؟

ذینفعان و سهامداران:

  • در دنیای امروز رعایت حقوق ذینفعان یکی از شاخصه های برتر هر سازمانی خواهد بود.

ذینفعان سازمان شامل جامعه،مشتریان،سهامداران وپرسنل می باشد که در ادامه بدان اشاره میشود:

الف)جامعه:شرکتهای جهانی امروزه قدم در راه توسعه پایدار را هدف اصلی خود قرار داده اندوبرای موفقیت در عرصه شرکت داری حضور در این عرصه اجتناب ناپذیر خواهد بود.

توسعه پایدار نیازمند رعایت وحفظ حقوق جامعه میباشد.حفظ وصیانت از محیط زیست،رعایت حقوق اجتماعی جامعه با انجام فعالیت های اجتماعی ،همراهی در عرصه های فرهنگی وورزشی و....یکی از برنامه ها و چشم اندازهای شرکت خواهد بود.

ب)مشتریان: حفظ حقوق مشتریان اولویت اصلی و راهبردی شرکت میباشد در این راستا اجرای اصولی CRM،کیفیت محصول ویکنواختی تولید،تحویل به موقع،رقابت سالم در بازار،خشنودسازی مشتری،بهبود مستمرو...از اهم برنامه های شرکت خواهد بود.

پ)سهامداران: شرکت های سهامی علی الخصوص سهامی عام دارای رسالتی ویژه در قبال رعایت حقوق صاحبان سهام هستنداز این رو اصل شفافیت وحفظ و صیانت از ارزش سهام،سود اوری بیشتر از چرخه عملیات،حفظ ارزش اموال واستفاده بهینه از ان،پرداخت سود صاحبان سهام در موعد قانونی،ایجادشرایط مناسب نقد شوندگی با جلوگیری از سفته بازی با شفاف سازی بموقع،دقیق با ارتباط مناسب با سازمان بورس و اوراق بهادار و ایجاد پل ارتباطی مناسب مانند ایجاد واحد امور سهام در ساختار سازمانی ،تاثیرپذیری ارزش سهام از محل سوداوری شرکت و عدم دخالت شرکت در امر معاملات وارزش سهام

ت)پرسنل: منابع انسانی ارزشمندترین دارایی هر سازمانی هستنداز این رو حفظ وصیانت از حقوق انان یکی از رسالت های سازمان خواهد بود.

اصلاح ساختارسازمانی ،برنامه مدون اموزش ،ایجاد انگیزه،احساس تعلق سازمانی،فضای کار مناسب،کاهش دغدغه های معیشتی،حفظ حرمت و کرامت انسانی،حفظ ارزش خانواده پرسنل،ایجاد فضای رقابت سالم ومشارکت پرسنل در امور شرکت و...از امور در حال برنامه ریزی خواهد بود.

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.