A+ A A-

ماشین سازی اراک نماد دانش فنی

DSC05952

دکتر امیر هامونی سخنی نو داشت

وقتی گزارش شرکت ماشین سازی اراک را مطالعه می کردم به دو نکته بارز رسیدم که در صد سال اخیر طلب نوش دارویی دل سوختگان بوده است اول 62 درصد پرسنل با تحصیلات اکادمی و دوم اراده و دانش که به میل جوشان بر سازه ها افتخار نام پُرآوازه ایران را به استاندارد جهانی می راند.
کشور ایران سرزمین نفت و گاز و معادن کانی بوده، و ماشین سازی اراک و مدیرعامل محقق و فهیم آن مهندس جناب جعفر صفری سنجانی سکاندار و سرقطار فهم دانش آن خواسته امیرکبیر که تجلی یافته است «ایرانی می تواند»
مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت ماشین سازی اراک (سهامی‌عام) مورخ 23/10/1397در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار گردید.
در این مجمع که با حضور بیش از 39/73 درصدی سهامداران حقیقی و حقوقی ، اعضاء هیات مدیره، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی برگزار گردید، ریاست مجمع برعهده آقای حسین عابد بود، که جنابان حمیدرضا یزدان جو و امیرانباردار در مقام نظار اول و دوم و آقای جعفر صفری سنجانی به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیدند.
درادامه با قرائت گزارش هیات مدیره به مجمع مربوط به اهم فعالیتهای صورت پذیرفته در طی سال مالی منتهی به 31/06/1395 و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، مجمع نشینان با طنین صلوات خود ضمن تصویب صورتهای مالی و تنفیذ معاملات مشمول ماده 129 به کار خود پایان دادند.
مدیر پرتلاش و کاربلد شرکت در فرازی از گزارش خود با اعلام اینکه شرکت مادرتخصصی و دانش بنیان ماشین سازی اراک با بیش از نیم قرن تجربه و سابقه و قابلیتها و توانایی های علمی، فنی و تخصصی در حوزه نقت، گاز، پتروشیمی و پالایش به منظور توسعه و پیشرفت کشور در سال مالی گذشته فعالیت ها و دستاوردهای درخشان داشته است که در این بین باید از نقش بی بدیل نمایندگان گروه های مختلف ماشین سازی اراک از جمله گروه ساخت تجهیزات، گروه متالورژی، گروه ماشین و مونتاژ، گروه پل و سازه های فلزی ، تحقیقات و توسعه، شرکت مهندسی و ساختمان، پایساز و آکام به همراه شرکت های تابعه که در این سنگر فرصت برای اعتلای نام ایران جهادگونه خدمت کرده اند تقدیری درخور داشته باشم.
مهندس صفری با بیان اینکه ظرفیت های بالقوه ای در شرکت ماشین سازی اراک وجود دارد که در صورت حمایت همه جانبه در راستای بکارگیری و استفاده حداکثری می تواند گام مهمی در جهت بالندگی کشور عزیزمان و ایجاد اشتغال بردارد ابراز امیدواری کرد با استمرار حمایت استاندار، نمایندگان و وزرای دولت شرکت بتواند به عنوان سرآمد صنایع استان مرکزی و یکی از شرکتهای توانمند و فعال کشور که در حوزه های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه دارای تخصص بوده و ماشین آلات، ابزار و نیروهای متخصص و کارآزموده ای در اختیار داشته که در خاورمیانه منحصر به فرد است، فعالیت نموده تا کشور و مردم عزیزمان از این امکانات و توان صنعتی به نحو شایسته تری بهره مند گردند.

154204

پيام هيات مديره
هیات مدیره شرکت ماشین سازي اراك مفتخر است با احترام عمیق به کلیه سهامداران محترم شرکت و در اجراي مفاد ماده 232 اصلاحیه قانون تجارت مصوب اسفندماه 1347و ماده 45 قانون بازار اوراق بهادار عملکرد خود را با استعانت از خداوند تبارك و تعالی و حمایت بی دریغ سهامداران به ویژه سهامداران عمده در قالب گزارش هیات مدیره ارائه و در معرض قضاوت تمامی ذینفعان از جمله سهامداران، کارکنان، تحلیلگران مالی، موسسات و سازمانهاي ذینفع قرار دهد.
مهمترین اولویت هیات مدیره کسب رضایت کلیه ذینفعان به ویژه سهامداران شرکت است و در این راستا خود را امانت دار سهامدار می داند و تلاش و مساعی خود را جهت حفظ و حراست و ارتقاي ارزش این امانت که در فضاي پر ریسک کسب و کار ناشی از شرایط تحریم، کمبود نقدینگی و نوسان نرخ ارز وظیفه اي دشوار و طاقت فرساست از طریق افزایش ارزش سهام و سودآوري بیشتر، منافع سهامداران محترم را محفوظ و جایگاه ماشین سازي اراك در صنعت کشور را ارتقا و بهبود بخشد. براي این منظور شفاف سازي وضعیت مالی پروژه ها به عنوان اولین اقدام پس از استقرار هیات مدیره صورت گرفت و در ادامه دستیابی به پروژه ها و انعقاد قرارداد به منظور تکمیل ظرفیت کارگاه ها که تا پیش از آن موجب بیکاري کارگاه ها گردیده بود در حد ممکن و با تلاش شبانه روزي توفیقاتی را نصیب شرکت نمود و وضعیت را تا حدودي بهبود بخشید. تداوم تلاش ها جهت دستیابی به قراردادهاي با اهمیت در حالی که پروژه هاي عمرانی دولت با کاهش چشمگیر مواجه گردیده هیات مدیره را به اتخاذ تدابیر دیگر از جمله مذاکره با مقامات موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به منظور دریافت سهم ساخت و اجرا از پروژه هاي شرکت هاي زیر مجموعه صندوق بویژه پتروفرهنگ نموده و به لطف خدا و حسن همکاري مدیریت شرکتهاي مذکور چشم انداز مثبتی ترسیم و در حال دستیابی به توفیقاتی است که پس از قطعیت در زمان مناسب به اطلاع سهامداران محترم خواهد رسید.
کسب رضایت کارکنان دغدغه دیگر هیات مدیره شرکت در دوره پذیرش مسئولیت است که علیرغم شرایط متلاطم و پر ریسک موجود همواره جهت رضایتمندي کارکنان تلاش نموده و به هر شکل ممکن پرداخت حقوق و دستمزد را با کمترین تاخیر انجام و از نیروي انسانی به عنوان ارزشمندترین دارایی شرکت حفظ و حراست به عمل آورده است. این مدیریت علیرغم مشکلات نقدینگی با کلیه سازمان ها از قبیل امور مالیاتی، بیمه، بانکها و دیگر ذینفعان ازجمله بستانکاران ارتباط و تعامل منطقی برقرار نموده و فشار وارده را به کمترین حد ممکن رسانده است. علاوه بر این به منظور برون رفت از شرایط نامناسب نقدینگی کوشش نموده است تا با تبدیل دارایی هاي غیرمولد به دارایی هاي مولد امکان توسعه فعالیت ها و تسویه بدهی هاي تسهیلاتی که سالانه هزینه هاي مالی قابل ملاحظه اي به شرکت تحمیل می نماید را فراهم نماید و در عین حال علیرغم تحمل فشارهاي طاقت فرسا از دریافت تسهیلات جدید بانکی به جهت بهره هاي سنگین خودداري نموده است.
در راستاي تدوین برنامه استراتژیک شرکت، زمان قابل ملاحظه اي اختصاص داده شده و با استفاده از کارشناسان مجرب، جهت برون رفت از شرایط موجود برنامه هایی تدوین گردیده است. ورود به بازارهاي منطقه از طریق مشارکت با شرکتهاي داخلی و خارجی و اجراي پروژه هاي برون مرزي از جمله در کشور عراق بخشی از این برنامه ریزي است همچنین ورود موثر به پروژه هاي پتروشیمی و صنایع معدنی که سوابق اجرایی آن در ماشین سازي اراك موجود است در زمره اهداف قابل پیگیري هیات مدیره شرکت است. ساخت محصولات جدید با توجه به نیاز بازار داخلی و دستیابی به تکنولوژي این محصولات از طرق مختلف یکی دیگر از راهکارهاي خروج از وضعیت موجود و ارتقا و اعتلاي شرکت ماشین سازي است که با جدیت پیگیري و به اجرا گذاشته شده است.
با تشکر مجدد از سهامداران محترم گزارش حاضر را که در برگیرنده اهم فعالیت هاي جاري و اقدامات انجام شده در جهت نیل به اهداف و استراتژي شرکت و حاصل تلاش مدیران و کارکنان ماشین سازي اراك در سال مالی منتهی به 31 شهریور 1397 می باشد به همراه اطلاعات مالی متکی به دفاتر شرکت جهت استحضار تقدیم می نماید.
استراتـژي شرکـت :
شرکت ماشین سازي اراك در راستاي بروزرسانی استراتژي هاي خود متناسب با شرایط محیطی و منطقه اي امـروز کشور و همچنین تهدیدها و فرصتهاي دور و نزدیک وارزیابی نقاط قوت و ضعف داخلی خود، ماموریـت و چشـم انـداز زیر را تدوین نموده و استراتژي هاي ذیل را مبناي اهداف کلان و برنامه هاي عملکردي خود قرار داده است :
بیانیه ماموریت
گروه ماشین سازي اراك گروه ماشین سازي اراك با بیش از نیم قرن سابقه درخشان فعالیت در عرصه توسعه صنعتی و زیربنایی کشور، به عنوان یک پیمانکار عمومی (GC) مطرح در سطح ملی با رویکرد توسعه گري و مدیریت فراگیر شبکه ارزش شامل فرایندهاي تامین مالی، مهندسی، تامین، تولید، نصب و راه اندازي و خدمات پشتیبانی مرتبط با طرح ها و مجتمع هاي بزرگ صنعتی، کارخانجات و تجهیزات در قالب EPC) یا (EPCF و ارائه خدمات بازسازي، نوسازي و تعمیرات اساسی صنایع با حضور فعال در سطح ملی و فراملی ( به ویژه کشورهاي هدف منطقه ) در حوزه کسب و کارهاي زیر فعالیت می نماید:
صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
صنایع معدنی و فولاد
تاسیسات حرارتی و دیگ هاي بخار
ریخته گري آلیاژي و آهنگري
نیروگاه ها و انرژي هاي تجدید پذیر
تاسیسات بندري و سازه هاي فلزي
به منظور تحقق این ماموریت، گروه ماشین سازي ضمن تاکید بر تامین رضایت متوازن ذینفعان و خلق ارزش هاي پایدار براي آنان، با تکیه بر بهره گیري کارآمد از نیروي انسانی توانمند، زیرساخت هاي منعطف تولیدي و پتانسیل هاي ارزنده مدیریتی، صنعتی و اجتماعی بر توسعه نظام هاي کارآمد مدیریتی، جلب مشارکت هاي خارجی، ارتقاء سطح فناوري گروه هاي کسب و کار و توسعه و تعمیق حضور فعال جغرافیایی اهتمام می ورزد.

چشم انداز گروه ماشین سازي اراك
گروه ماشین سازي اراك در افق 1405در قامت یک هلدینگ مادر تخصصی سرآمد و سودآور شناخته می شود که با تکیه بر مدیریت موثر و توسعه دانش، فناوري و کارکنان توانمند و مدیریت کارآمد شبکه ارزش فراگیر در عرصه ماموریت خود در زمره یکی از برترین پیمانکاران عمومی معتبر در سطح ملی و فراملی فعالیت میکند.
استراتژي ها :
- ورود به بازار بویلر واتر تیوپ به صورت پکیج و گسترده با همکاري شرکت کانادایی در دستور کار گروه دیگ بخار قرار گرفته است.
- هدف گذاري در افزایش سهم بازار در محصولات روتین از جمله دیگ بخار ، فلنچ ، بانداژ و شیرآلات سرچاهی
- استفاده به موقع از فرصت بدست آمده از تحریم هاي جدید علیه کشور جهت جایگزینی ماشین سازي اراك بجاي شرکتهاي خارجی که قراردادهاي خود را با کشور لغو کرده اند و جایگزینی با تامین کنندگان خارجی رقیب محصولات تولیدي ماشین سازي اراك
ماشین سازي اراك با تجربه پنجاه ساله خود می تواند جایگزین مناسبی براي شرکتهاي بزرگ خارجی در زمینه ساخت پتروشیمی و توسعه میادین نفتی کشور شده و سهم بازار بیشتري در زمینه محصولات فلنج و تجهیزات سرچاهی و ... داشته باشد که روند رو به رشد تقاضاها در چند ماه اخیر گویاي این مدعاست.
- تبدیل شدن به یک پیمانکارعمومی (GC) مطرح در سطح ملی
- انجام پروژه هاي بزرگ مرتبط با طرح ها و مجتمع هاي بزرگ صنعتی ، کارخانجات و تجهیزات در قالب EPC و EPCF
- توسعه صادرات به کشورهاي منطقه و هدف صادراتی ( نظیر عراق ، سوریه ،روسیه )
- توسعه بازار و همچنین ورود و توسعه صنایع جدید به ماموریت شرکت ماشین سازي اراك
- تلاش در جهت استفاده از تکنولوژي و دانش بروز شرکتهاي بزرگ وبین المللی حتی با وجود تحریم هاي موجود
- بهبود ، ارتقاي سطح علمی و توانمند سازي منابع انسانی در شرکت ماشین سازي اراك
- ارتقاي توان بهره برداري شرکت ماشین سازي اراك
برنامه های آینده شرکت
ماشین ســازي اراك بـخشـی از تـجـهیـزات مورد نیاز صنـایـع کشـور در زمـینـه نفـت، گـاز ، پتـروشیـمی ، پـروژه هاي نیروگاهی ، صنایع حمل و نقل ریلی و انواع پل ها و اســکلت هاي فلزي را تامین می کند . تثبیت و ارتقا جایگاه ماشین ســازي اراك در بازار صنایع کشور مســتلزم توســعه تکنولوژي ، آموزش بهره وري منابع انســانی ، افزایش کیفیت و کاهش هزینه هاي تولید اســت که می توانـد تـوان رقابتی شرکـت را افزایـش دهد و با اخـذ پـروژه هاي جدید ســهم بیشتري را نصیب ماشین ســازي اراك نماید.
به همین منظور افزایش کمی و کیفی ظرفیت از طریق انجام طرح هاي توســعه، اســتفاده از فرصت ها از طریق همکاري با شرکتهاي معتبر و ایجاد کنســرســیوم ها به منظور دســت یابی به پروژه هاي بزرگ، بهســازي و نوســازي تجهیزات، توســعه کیفی نیروي انســانی، ایجاد زیر ســاخت هاي جدید و ارتقاي دانش فنی و توســعه تکنولوژي از راههاي دســتیابی به موفقیت در شرایط رقابتی کنونی اســت. به همین منظور هیات مدیره شرکت برنامه هایی را در دســتور کار قرار داده اســت که مختصرا به شرح زیر اســت:
الف- زباله سوز
ب - طرح همکاری با شرکت المانی NEUERO:
پ- شیرهای توپکی
ت- دیگ بخار 120 هزار پوند بر ساعت
ج - آب شیرین کن
چ- انعقاد قرارداد دریافت منوگرام API6A جهت شیرالات و تجهیزات سرچاهی گروه ماشین و مونتاژ با یک شرکت المانی به منظور صادرات محصولات فوق
ح- تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی
د - قرارداد و تفاهم نامه با شرکت های اروپایی
ذ- قرارداد پژوهشی طرح ساخت بوژی پرسرعت 200 کیلومتر مسافری
ر - اجراي پروژه ها بصورت EPC
ز - اجراي پروژه ها بصورت EPCF
هـ ـ ماشيـن سـازي اراک به منظـور توسعـه بـازار خـود تفاهم نامـه اي با يك شركـت عمانـي مبنـي بر تشكيـل يـك شركـت مشتـرک در عمـان جهـت همكاريهـاي دو جانبـه در آن كشـور و منطقـه ( كشورهـاي عضـو شـوراي همكـاري خليـج فـارس GCC) و كشورهـاي ديگـري كه مي توانـد بـازار هـدف محسـوب شـود به امضـاء رسانـده است و اقدامـات اوليـه جهـت ثبـت شركـت مشتـرک دركشـور مذكـور بعمـل آمـده اسـت.
و - طـرح توليـد پمپ هـای ويـژه نفـت و گـاز
ی - عدم وجود نقدينگي لازم و كافي بمنظور تأمين به موقع مواد اوليه ، الزامات قراردادي براي ايفاي تعهدات شركت و الزام تسويه تسهيلات مالي در موعد مقرر منجر به تحميل جرايم ديركرد مالي و هزينه هاي مالي سنگين و بروز مشكلات عديده در اداره امور جاري شركت شده است و اين موضوع موجب زيان ده شدن بخشی از محصولات و پروژه هاي شركت گرديده است . در اين رابطه برنامه ريزي شركت در جهت يافتن راهكارهايي جهت اخذ پروژه هاي جديد و سودآور، تأمين مالي ارزان قيمت ، اصلاح ساختار مالي و سرمايه اي و مديريت بهينه منابع مالي به منظور تسويه تسهيلات مالي ، توسعه بازار ، افزايش توليد و فروش محصولات روتين و اخذ پروژه هاي سودآور مي باشد بطوريكه با افزايش حاشيه سود و جبران زيان انباشته امكان توزيع سود بين سهامداران را فراهم نمايد .

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.